Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 186

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 186 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 186

1. Hicaz Demiryolu Projesi’nin amaçları nelerdir?

  • Cevap: Osmanlı Devleti’nin ekonomik ve siyasi zorluklarla boğuştuğu bir dönemde, tamamlanması mucize olarak bakılan ve bizzat II. Abdülhamit’in önderlik ettiği bir komisyonun çalışmalarıyla yapımına başlanan, Osmanlı halkı kadar dünya Müslümanlarının da verdiği bağış desteğiyle yapılan Hicaz Demiryolu, dönemine göre yapılması oldukça güç bir projeydi. Yapımında askeri ve içtimai amaç güdülen bu proje, 1900-1908 yılları dönemin ekonomik şartlarına rağmen yabancı sermayeye bulaşmadan sekiz yıl gibi kısa bir sürede inşa edilerek imkansıza yakın olan bir işe imza atıldı.

2. Tren yolu inşaatı Medine’ye yaklaştığında rayların altına keçe döşenmesinin gerekçeleri nelerdir?

  • Cevap: Medîne Tren İstasyonuʼnu Nebiyy-i Muhterem sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz ’in rûhâniyetini rahatsız etmemek düşüncesiyle Kubbe-i Hadrâ’dan yaklaşık 2 km. uzağa yaptırmış ve Medîne içerisinde bulunan bütün raylar, -üzerinden vagonlar geçtikçe gürültü çıkarmasınlar diye- keçe ile kaplatmıştır.

3. Muktedir ne demektir?

  • Cevap: Bir şeyi başarmaya, yapmaya, gerçekleştirmeye gücü yeten.

4. Hicaz Demiryolu Projesi’nin Mekke’ye ulaşamamasının nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Yapımı bütün Müslümanların ortak isteği olan Medine-Mekke ve Mekke-Cidde hatları ise Şerif Hüseyin ve onun kışkırttığı bedevi şeyhlerinin karşı koyması üzerine gerçekleşmedi

5. Hicaz demiryolu günümüzde hangi ülkelerin sınırları içerisinden geçmektedir?

  • Cevap: Türkiye, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan

6. Demir yollarının Osmanlı Devleti’ne hangi alanlarda katkı sağladığı söylenebilir?

  • Cevap: Demir yolu, geçtiği yörelerle, aramızda duygusal bir köprü kurar. Osmanlıya hem ticaret hem ulaşım hem de askeri anlamda büyük faydaları dokunan demir yolları günümüzde de aynı önemini korumaktadır.

7. İslam dünyasını birleştirmeye yönelik günümüzde başka hangi projeler yapılabilir?

  • Cevap: İslam Kalkınma konferansları, İslam Birliği projeleri, İslam ülkelerinin aynı para birimini kullanma düşüncesi gibi projeler olabilir.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 186 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap