Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 78

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 78 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 78

Şeyh Bedrettin’in müritlerinden Börklüce Mustafa İzmir’de, Torlak Kemal ise Manisa’da isyan başlatmıştır. I. Mehmet, Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal’in ülkede çıkardıkları bozgunculuk hareketine karşı Bayezid Paşa’yı görevlendirmiştir. Bayezid Paşa, Börklüce Mustafa’nın başlattığı isyanı bastırarak kendisini yandaşlarıyla birlikte bertaraf etmiştir. Manisa’da isyan eden Torlak Kemal’in de isyanı bastırılarak yakalanmış ve idam edilmiştir.

Bayezid Paşa, şeyhin adamlarını dağıtmaya ve kendisini ele geçirmeye muvaffak oldu. Serez’de I. Mehmet’in huzuruna çıkarılan Şeyh Bedreddin’in bir din âlimi olduğu ve hareketinin de dinî bir nitelik taşıdığı dikkate alınarak hakkında hüküm vermek üzere ilim adamlarından bir heyet kurulması kararlaştırılmıştır. Kurulan heyet, malı ve ailesi korunmak şartıyla şeyhin idamına karar vermiştir.

Bâbailer ve Şeyh Bedrettin isyanları birlikte değerlendirildiğinde her ikisinin de merkezî otoritenin zayıfladığı siyasi, sosyal ve ekonomik sıkıntıların yoğunlaştığı dönemlerde ortaya çıktıkları görülür. Dinî söylemler ön planda tutularak siyasi hedeflere ulaşmanın hesapları yapılmıştır.

Konu Analizi

Şeyh Bedrettin İsyanı’nı değerlendirerek devletin siyasi yapısına zarar veren dinî ve etnik ayaklanmaların çıkmaması için hangi tedbirlerin alınması gerektiği ile ilgili düşüncelerinizi yazınız.

  • Cevap: Devlet, siyasi yapıya zarar veren dinî ve etnik ayaklanmaları önlemek için toplumsal hoşgörüyü teşvik etmeli, ekonomik ve sosyal adaleti sağlamalı ve toplumun farklı kesimlerini temsil eden birliği teşvik etmelidir. Ayrıca, radikal ideolojilere karşı etkili iletişim ve eğitim politikaları geliştirmek de önemlidir.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 78 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!