Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 77

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 77 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 77

İlk Türk devletlerinin kuruluşundan itibaren toplumsal tasavvura yerleşen bir ilke olarak devlet, tüm ihtiyaçların üstünde bir varlık olarak değerlendirilmektedir. Devletin varlığını devam ettirmesi törelere bağlılıkla ilgilidir. Türk milleti, devletini töresine göre kurup devam ettirmiştir. Gerek İslam öncesi gerekse İslami dönemde olsun kurulan her Türk devleti birbirinin devamı niteliğindedir. Çünkü, devletlerin adı veya coğrafyası farklı da olsa Türk devlet anlayışı umumi hatlarıyla hep aynı kalmıştır.

Osmanlı’da devlet, her şeyin önündedir. Türk varlığının devamı için devletin gerekliliği şarttır. Osmanlı saltanat usulü, devlet geleneğine göre hakimiyetin bölünmezliği ilkesine dayanmaktadır. Osmanlı Devleti’nde bütün teşkilat, padişahın mutlak ve ortak olunamaz egemenliğini gerçekleştirmek üzere kurulmuştur. Osmanlılarda ilk dönemlerden başlayarak teşkilatlanma ve kurumsallaşma gerçekleşmiştir. Bu kurumsallaşma ve teşkilatlanma, devletin zorlukları aşmada ve merkezi sistemini güçlendirmede etkili olmuştur. Anakara Savaşı ile bozulan siyasi birliğin yeniden sağlanmasında yerleşmiş Türk devlet geleneği ve devlet kurumlarının büyük katkısı olmuştur Çelebi Mehmet bu gelenek doğrultusunda kardeşleriyle mücadele edip Osmanlı siyasi birliğini yeniden sağlayarak bir anlamda devletin ikinci kurucusu olmuştur. Çelebi Mehmet Osmanlı Devleti’nin bozulan birliğini yeniden sağlamak gibi zor bir görevi üstlenirken sancağı Amasya’nın fikrî ve kültürel birikiminden ve bölge halkının taşıdığı gaza ruhundan gelen dinamizminden yeterince yararlanmıştır.

Konu Analizi

“Türkler tarih boyunca devlete ve siyasî teşkilatlanmaya büyük önem vermişlerdir.” diyen bir kişi bu kanıyı nasıl ve hangi dayanaklarla açıklayabilir? Yazınız

  • Cevap: Türkler, tarih boyunca devlete ve siyasi teşkilatlara büyük bir vurgu yapmışlardır. Bu, Türk toplumlarının genel olarak devleti, tüm ihtiyaçların üzerinde bir varlık olarak görmeleri ve devletin varlığını sürdürebilmesi için törelere bağlılık göstermeleri şeklinde açıklanabilir. İslam öncesi dönemden itibaren İslamlaşma sürecine kadar olan Türk devletleri, bu temel ilkeye dayalı olarak kurulmuş ve devam ettirilmiştir.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 77 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!