Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 63

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 63 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 63

Balkanlardaki Mezhep Çatışmalarının Avantaja Dönüştürülmesi

Balkanlardaki Ortodoks hanedanlar, Osmanlılara karşı Katoliklere ödünler vererek papa aracılığıyla Haçlı ordularına yardım etmişlerdir. XV. yüzyılın ikinci yarısından sonra köylüler, feodal beylere destek vermemişlerdir.

Feodal beylerin kendine tabi olan köylü kitlelerini İslam’a karşı din savaşına sürükleme girişimleri başarılı olmamıştır. Bunun sebebi Osmanlı Devleti’nin, Ortodoks Kilisesine karşı koruyucu bir politika gütmesidir. Osmanlı Devleti tarafından Ortodoks Kilisesinin (Görsel 2.10) bütün imtiyazları tanınmış, kilise hiyerarşisine devlet içinde yer verilmiştir. Manastırların ayrıcalıkları Osmanlı öncesi devletlerde nasılsa o şekilde devam etmiştir.

Bu tutum devlet rejimi için büyük yararlar getirmiştir. Köylüler, Müslüman devletinin kendi dinlerini ortadan kaldırmadığını, aksine Ortodoks Kilisesini koruduğunu görmüşlerdir. Macarlar, Venedikliler ve Haçlılar, Osmanlıların aksine Balkanlarda Katolikliği egemen kılmış, Ortodoks kiliselerine ve manastır vakıflarına el koymuşlardır.

Tartışınız

Osmanlıların uyguladığı farklı inanışlara saygılı olmak ve halkların koruyuculuğunu üstlenmek gibi politikaların Balkanların hâkimiyet altına alınmasına etkileri nelerdir?

  • Cevap: Osmanlı’nın farklı inançlara saygı gösterme ve halkların koruyuculuğunu üstlenme politikaları, Balkanlar’ın hâkimiyet altına alınmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu politikalar sayesinde, Balkanlardaki çeşitli etnik ve dini gruplar Osmanlı hâkimiyetini daha kolay kabul etmiş ve böylece bölgede bir istikrar ortamı oluşturulmuştur. Ayrıca, bu hoşgörülü ve koruyucu politikalar, Balkan halkları arasında Osmanlı yönetimine karşı bir güven oluşturarak, Osmanlı’nın bölgede daha uzun süreli ve daha az dirençle karşılaşarak hâkimiyetini sürdürmesini sağlamıştır.

Düşünceleriniz

Balkanlarda uygulanan kanunlar, örf ve adetler ile vergilerin Osmanlı kanunnameleri içine alınmasının gerekçeleri neler olabilir?

  • Cevap: Balkanlarda uygulanan kanunlar, örf ve adetler ile vergilerin Osmanlı kanunnameleri içine alınmasının gerekçeleri, bölgede sosyal ve hukuki istikrarı sağlamak, yerel halkın güvenini kazanmak ve yönetimi kolaylaştırmak olabilir. Osmanlı Devleti, fethettiği topraklarda yerel örf ve adetleri dikkate alarak, yönetimi daha kabul edilebilir ve uygulanabilir kılmayı amaçlamıştır.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 63 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!