Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Osmanlı Devleti’nde darbelerin siyasi, sosyal ve ekonomik hayata etkileri neler olabilir?

“Osmanlı Devleti’nde darbelerin siyasi, sosyal ve ekonomik hayata etkileri neler olabilir?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Osmanlı Devleti’nde darbelerin siyasi, sosyal ve ekonomik hayata etkileri neler olabilir?

Osmanlı Devleti’nde darbelerin siyasi, sosyal ve ekonomik hayata etkileri neler olabilir?

  • Cevap: Osmanlı döneminde de askerler silahlarını iktidarı değiştirmek için kullandı. Bazı tarihçilerin Osmanlı’da, modern askeri darbe, müdahale ve girişimlerin öncülü olarak gördüğü bazı olaylar var. Bunlar 1859’daki Kuleli Vakası, Abdülaziz’in tahttan indirildiği 1876 darbesi, Temmuz 1912’deki Halaskâr Zabitan Bildirisi ve 1913’teki Babı Ali Baskını bunlar arasında sayılıyor.  Çok eskilere gitmeden Osmanlı döneminde askerin siyasal sistemde en önemli yere sahip olduğunu rahatlıkla iddia edebiliriz. Bu sistem içerisinde zaman zaman askerin müdahalesiyle siyasi sistemde değişikliklere gidildiğini tarih kitaplarından öğrenmekteyiz. Bu müdahalelerde padişahlar, sadrazamlar, dönemin üst düzey bürokratları ve komutanlar makamları kaybetmişler hatta makamlarını kaybetmekle kalmayıp canlarından olmuşlardır. Örneğin yeniçeriler maaş başta olmak üzere çeşitli nedenlerle kazan kaldırmış, isyan çıkarmış, devlet adamlarını öldürmüş ya da öldürtmüşlerdir. Askerlerin baskısıyla siyasal sistemin değişmesine II. Meşrutiyet’le birlikte tanık olunmaktadır. İttihak ve Terakki döneminde ise ordu artık siyasallaşmıştır. Bu dönemle birlikte Osmanlı’da Batılılaşma ve modernleşme hamleleri askeri ve sivil bürokrasinin müdahaleleriyle gerçekleşmiştir. Uzun süre toplumsal hayata ve tabana yayılamayan bu girişimler aynı zamanda müdahalelere de zemin hazırlamıştır. Bu süreç zamanla askerlerin toplum üzerindeki denetimini güçlendirmiş, askeri vesayet dönemine girilmiştir.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 174 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!