Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Kâzım Karabekir Paşa’nın yazar ve şair yönü hakkında bir araştırma yapınız.

“Kâzım Karabekir Paşa’nın yazar ve şair yönü hakkında bir araştırma yapınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Kâzım Karabekir Paşa’nın yazar ve şair yönü hakkında bir araştırma yapınız.

Kâzım Karabekir Paşa’nın yazar ve şair yönü hakkında bir araştırma yapınız.

  • Cevap: 

Balkan, 1. Dünya ve Kurtuluş savaşlarında göstermiş olduğu askeri başarılarından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başkanlık da yapmış olan Kâzım Karabekir Paşa’nın kültür ve sanat yönü de derin ve renklidir.
1882 ile 1948 yılları arasında Anadolu’da yaşamış olan Kâzım Karabekir Paşa “Şark fatihi” olarak bilinir. Serhat şehrimiz Kars’ı iki defa kurtarmış olması nedeniyle, doğu cephesinde hayatını kaybetmiş insanların kimsesiz kalan çocuklarını Sarıkamış’ta toplamasıyla, özelllikle de Doğu Anadolu’da yaşayan insanların gönüllerini yüksek ahlaki değerleriyle kazanmış olması münasebetiyle çok sevilmiş, saygınlık kazanmıştır. Balkan, 1. Dünya ve Kurtuluş savaşlarında göstermiş olduğu askeri başarılarından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başkanlık da yapmış olan Karabekir Paşa’nın kültür ve sanat yönü de oldukça derin ve renklidir.
Çocukluğumun mutlu şehri Kars müzik, dans ve edebiyat şehridir. Edebi kimliğinin ürünlerinden örnekler vererek kadim tarihimizin yiğit insanı olan Kâzım Karabekir Paşa’yı rahmetle anmak isteriz. Paşa ilk gençlik yıllarında musiki ve resimle uğraştığı gibi şiir denemeleri de olmuştur. Çocuk terbiyesi ve milli duygular üzerine yazdığı şiirlerini yedi veya on heceli, duygu ve düşüncelerini anlatan şiirlerini ise serbest nazım tekniğiyle yazmıştır.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 74 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!