Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

II. Mehmet, İstanbul’u fethetmek için ne gibi hazırlıklar yapmıştır?

“II. Mehmet, İstanbul’u fethetmek için ne gibi hazırlıklar yapmıştır?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

II. Mehmet, İstanbul’u fethetmek için ne gibi hazırlıklar yapmıştır?

II. Mehmet, İstanbul’u fethetmek için ne gibi hazırlıklar yapmıştır?

  • Cevap: Fatih Sultan Mehmet tahta geçip de padişah olduktan sonra ki ilk işi İstanbul’u fethetmek için hazırlıklara başlamak oldu. Tarihte önceleri Araplar, Avarlar ve Bulgarlar tarafından defalarca kuşatılan İstanbul’u kimse almaya muvaffak olamamıştı. Osmanlılarda o döneme değin tam 3 kere İstanbul’u kuşatmalarına rağmen başarılı olamamış ve kuşatmalar kalkmıştı. Bu sebeple Fatih Sultan Mehmet hazırlıklarını çok daha sıkı ve sağlam tutmak zorunda olduğunu biliyordu. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi için yaptığı hazırlıklar İstanbul’a Karadeniz tarafından herhangi bir yardımın gelmesini engellemek amacı ile Yıldırım Bayezid‘ın yaptırmış olduğu Anadolu Hisarının karşı tarafında Rumeli Hisarını yaptırdı. Deniz gücünün sağlam olması ve gelebilecek yardımları durdurabilmesi adına tam 400 parçalık bir donanma inşaa ettirdi. İstanbul çevresinde bulunan Bizans kaleleri fethedildi. İstanbul’un surlarını aşabilecek büyük toplar döktürdü. Bu topların planlarını bizzat Fatih Sultan Mehmet çizdirmiştir. Surlara hücumu kolaylaştırmak adına tekerlekli büyük merdivenler inşaa ettirdi. Fatih Sultan Mehmet siyasi önlemlerde almıştır. Sırplar, Macarlar, Karmanaoğulları, Eflak ve Venedik ile sulh yapıldı.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 122 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!