Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atatürk’ün Kurtdereli Mehmet’e yazdığı mektup aşağıda verilmiştir. Mektuptan hareketle soruları cevaplayınız.

“Atatürk’ün Kurtdereli Mehmet’e yazdığı mektup aşağıda verilmiştir. Mektuptan hareketle soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Atatürk’ün Kurtdereli Mehmet’e yazdığı mektup aşağıda verilmiştir. Mektuptan hareketle soruları cevaplayınız.

Atatürk’ün Kurtdereli Mehmet’e yazdığı mektup aşağıda verilmiştir. Mektuptan hareketle soruları cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Kurt dereli Mehmet, başarılarının temelini nasıl açıklamaktadır?

  • Cevap: Güreşirken, bütün milletini arkamda hisseder ve milletinin şerefini korumak için her şeyi yaparmış. Ve sanki bütün milleti  kuvveti  yanında imiş gibi hissedermiş. Böylece başarılı olurmuş.

2. Atatürk, Kurt dereli Mehmet’in en çok hangi yönünü takdir etmiştir?

  • Cevap: Özellikle bu çalışma disiplini ve milleti ile ilgili düşünceleri ahlaklı sporcu olma konusundaki örnek davranışını takdir etmiştir.

3. Atatürk’ün Türk sporcularına tavsiye ettiği meslek ilkesi nedir?

  • Cevap: Spor yaparken milletin gücünü ve desteğini arkalarında hissetmeleri onlar için dövüştüklerini bilmelerini tavsiye etmektedir.

Soyadınız olmasaydı sosyal hayatta hangi sorunlar ile karşılaşırdınız?

  • Cevap: Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte soyadı kanunu da çıkartılmıştır. Soyadı kanunu sayesinde insanların resmi işleri ve sosyal faaliyetlerini yapmaları daha kolay hale gelmiştir. Soyadımız olmasaydı artan nüfus ve kayıt sistemleri nedeniyle kayıtların karışması, ölüm ve doğum olaylarında yanlışlık yapılması ve insanların kendini tanıtması zor olurdu.

Kadınlar hangi haklarını Cumhuriyet sayesinde elde etmişlerdir?

  • Cevap: Cumhuriyetin en büyük kazanımlarından biri de kadınların sosyal haklara sahip olmasıdır. Kadın haklarının ülkemizde de modern ve çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkması da önemli ölçüde ortaya konmuştur. Kadınları sosyal hayatta daha ön planda olması ve devlet yönetiminde seçme ve seçilme alanlarında yer almaları cumhuriyet sayesinde gerçekleşmiştir. Cumhuriyetin sağladığı sosyal haklar, kanuni olarak düzenlenerek hukuki anlamda da bir karşılığı olarak da düzenlenmiştir. Cumhuriyetin kanuni olarak bu atılımları yapması geleceğe dair yatırımların gerçekleşmesinde etkili olmuştur.

➜ Cumhuriyetin kadınlar için sağladığı haklar şu şekildedir:
➜ Kadınlara siyasi haklar tanınmıştır.
➜ Kadın erkek eşitliği sağlanmıştır.
➜ Kadınlara seçme ve seçilme verilmiştir.
➜ Belediyelerde seçme ve seçilme hakkı sağlanmıştır.
➜ İhtiyar heyetine katılma hakkına sahip olmuşlardır.

1935 yılında “Uluslararası Kadınlar Birliği Kongresi” İstanbul’da toplanmıştır. Bu kongre için Türkiye’nin tercih edilmesinin gerekçesi sizce ne olabilir?

  • Cevap: Çünkü Türkiye Cumhuriyet’i kurulduktan hemen sonra kadınlara değer vermiş onlara seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Eşit haklara kavuşan Türk kadını dünyaya örnek olmuştur. Bundan dolayı İstanbul’da toplanmış.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 123 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!