Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

“Aşağıdaki soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Türkiye’de zaman zaman yaşanan ekonomik krizlerin küresel boyutları var mıdır? Açıklayınız.

  • Cevap: Bu soruyu çözmemizi istiyorsanız yorum bölümüne yazınız.

2. 28 Şubat sürecinin Türkiye Cumhuriyeti’ne kaybettirdiği siyasi, sosyokültürel ve ekonomik kayıpları değerlendiriniz.

  • Cevap: 28 Şubat süreci, Necmettin Erbakan’ın başbakan, Tansu Çiller’in başbakan yardımcısı olduğu 28 Şubat 1997’de olağanüstü toplanan Millî Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu açıklanan kararlarla başlayan ve irticaya karşı, ordu ve bürokrasi merkezli süreç. Süreç, Erbakan’ın istifasına ve 54. Türkiye Hükûmetinin dağılmasına yol açtı. Türkiye siyasi tarihine geçen kararlar ve bu kararların uygulanması sırasında Türkiye’de siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda yaşanan değişimlere neden olan bir süreçtir. Yaşananlar, post-modern darbe olarak da adlandırılmıştır. “İrticayla mücadele eylem planı” ile anılan bu süreçte verilen kararların ve yaptırımların uygulanıp uygulanmadığını denetlemek için Çevik Bir öncülüğünde Batı Çalışma Grubu kurulmuş, 28 Şubat sürecinin yargılamaları ilk kez Ergenekon davaları ile başlamıştır.

3. Arap Baharı sonrasında Orta Doğu’da yaşanan olayların Türkiye’ye olan etkilerini değerlendiriniz.

  • Cevap:Bölge ülkelerden etkilenen ülkelerden biride Türkiye’dir. Ortadoğu da ki olayların başında itibaren Türkiye’nin halkın demokratik taleplerinin yanında yer alması ve diktatörlerin yönetimi halka bırakması konusunda tavı alan Türkiye’nin model olma tartışmaları şiddetlenmiştir. Dış işleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye’nin bölge için ilham kaynağı olduğunu belirterek Arap baharını geç kalmış bir normalleşme olarak nitelemiştir. Türkiye’nin Mısır ve Tunus ta ki olaylarda takındığı tavır dış politikamız açısında sorunsuz işlemiştir.

    Libya’da ise Türkiye’nin yatırımlarının olması sebebi ile olayların başlarında istikrardan yana tavır koyan Türkiye, NATO  müdahalesi başlamasıyla tutum değiştirmiştir. Başbakan Recep Tayip Erdoğan Muhalefeti Ankara da ağırlamıştır. Suriye de rejim protestoları şiddetle bastırıp; Ankara’nın reform çağrılarına itibar etmeyince Suriye ile ipler kopma noktasına gelmiştir. Devrimden sonra Mısır da iktidara gelen koalisyon içindeki Müslüman Kardeşler ile Tunus ta ki El Nahda partisi kendilerine Türkiye de ki Ak Parti’yi kendilerine model olarak aldıklarını belirtmişler. Türkiye’nin sahip olduğu tarihsel bağlam ve ekonomik gelişme ile istikrar göz önüne alındığında bu modeli taşıyabilecek kapasitesi mevcuttur. Türkiye’nin model olma isteği iki strateji ile de örneklendirmek mümkündür.

    Bunlardan birincisi 11 Eylül saldırıların sırasında ABD başkanı Bush’un özgürlük gündemi stratejisi bağlamında Türkiye’yi model olarak sunmuştur. Bir diğer ABD başkanı Obama’nın Arap baharı sonrası İslamcıların demokratik hayata katılmalarında Türkiye’yi model olarak göstermiştir. Bu model doğrultusunda Türkiye komşularla sıfır sorun politikasını ciddi bir revizyona tutması gerek. Ankara artık bölge ülkelerinin nasıl yönetildiğine bakmaksızın pragmatik ilişki geliştirmeyecektir. Bölge’ye yaklaşımı değerler üzerinden olacaktır. Bu model olma noktasında çarpıcı olan aktörleri ve siyasal gündemleri birbirinden farklı olan ABD ve İslamcılar’ın Türkiye’yi model olarak görmeleri ve önermeleridir.

    Suriye’de Esat yönetiminin karşısında yer alan bir Türkiye ve Kürecikte kurulan radar istasyonu ile İran Türkiye ilişkileri 2000 yıllarında ekonomik pragmatizmden çıkıp karşılıklı meydan okumalara kadar gitmiştir. Bu meydan okumada Irak ve Suriye’nin İran kontrolünde olması, yani Türkiye sınırının yaklaşık 1800 km’lik alan İran’nın kontrolünde olması Şii hilali olarak adladırılan çevreleme önemli yer tutmaktadır. Lübnan üzerinden de Akdeniz’e ulaşan İran’ın Türkiye’nin bölgeye girişini kısıtlamaktadır.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 271 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!