Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 115

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları Tuna Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 115

Bir toplumun yaşayacağı yeri seçmesinde o toplumun hangi özellikleri belirleyici olur? Neden?

  • Cevap: Yazı öncesi, göçer, çoban ve tarımcı Türklerin birçok kültür değerinin; ulaştırma, teknoloji, ekonomi yöntemleri, beğeni, sanat kalıpları, büyü ve din inanışları, gelenek ve görenek gibi etkenleri kapsayarak yaşayacağı yerleri seçtiğini görürüz.

Aşağıdaki metni okuyunuz ve soruyu cevaplayınız.

Türk’ün yaşadığı yerde dağ olmalıdır. Bu dağlar sıra sıra olup aşılması güç de olabilir fakat yine de aşılacak bir yeri, bir beli, geçidi olabilir.
Türk’ün yaşadığı yerde ot, çayır, çimen, çer çöp fazla olmalıdır. Çünkü orada Türk yiyeceğini teşkil eden hayvanlarını güdecek, onların beslenmesini sağlayacaktır.
Türk’ün yaşadığı yerde su bol olmalıdır. Kaynaklar, kaynarlar, bulaklar, pınarlar ve bunların akıp giden ayakları hem insanları hem de hayvanlarını sulayacaktır.
Türk’ün yaşadığı yerde, sağlık için karyağmalıdır. Kar insan hayatında sadece soğuk gibi olumsuz özellikleriyle değil, yazın sıcak günlerinde serinlik getirici özellikleriyle güzel gelir.

Türklerin yaşadığı yerlerin coğrafi özellikleri ile ilgili olarak hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

  • Cevap: Öncelikle yaşadıkları yerde dağ olmalıdır, ayrıca ot çayır çimen çer çöp çok olmalıdır. Yani doğa ile iç içe olmalıdırlar. Bol su olmalıdır, pınarlar kaynaklar vs. Ayrıca sağlıklı kalmaları için kar yağışının da o yerde olması gerekmektedir.

9. Sınıf Tarih Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap