Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 99

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 99

1- İtilaf Devletleri’nin Londra Konferansı’na TBMM Hükümeti ve İstanbul Hükümeti’ni birlikte çağırmalarının sebebi nedir? Açıklayınız.

    • Cevap: Orada bir ikilik çıkarmak bu kargaşadan yararlanarak kendi şartlarının kabul edilmesini sağlamak için bu hileye başvurmuşlardır. TBMM’nin İstanbul Hükümeti heyeti içinde bir temsilci ile konferansa katılabileceğini bildirmişlerdi. İtilaf Devletleri bu tutumları ile Millî Mücadele hareketini yok sayarak TBMM Hükümetini tanımadıklarını göstermek istemişlerdi.

2- Londra Konferansı’nda İtilaf Devletleri ile TBMM Hükümeti arasında uzlaşma sağlanamamasının sebepleri nelerdir? Açıklayınız.

  • Cevap: Anadolu’yu Tbmm’yi temsil eden Bekir Sami Bey, ilk olarak Anadolu’nun boşaltılmasını istedi, Misakımillî kararlarından bahsederek Türk halkının haklı davasını ve bağımsız yaşama isteğini anlattı. Ancak İtilaf Devletleri, Bekir Sami Bey’in dile getirdiği bu haklı istekleri kabul etmedikleri gibi Anadolu’yu boşaltmaya da razı olmadılar. Bunun üzerine konferans barış adına bir sonuç alınamadan dağıldı.

Mustafa Kemal, Londra Konferansı’ndan barış adına bir sonuç alınamayacağını bildiği halde hangi nedenlerle konferansa katılma kararı almıştır? Açıklayınız.

  • Cevap: Mustafa Kemal’e göre, konferansta anlaşma sağlanamamasına rağmen TBMM Hükümeti, Misakımillî’yi dünya kamuoyuna duyurmayı başaracak ve böylece İtilaf Devletleri tarafından resmen ve hukuksal olarak tanınmış olacaktı.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!