Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 91

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 91 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 91

Doğu Cephesi’nde Ermeniler ile savaş sürerken Wilson, Ermeni meselesini araştırması için General Harbord’ı (Harbırd) bölgeye gönderdi. Harbord’ın tercümanı Hüseyin Pektaş, onun bölgedeki incelemeler sırasındaki izlenimlerini şöyle anlatmaktadır: “…2 Eylül 1919’da İstanbul’a gelmiş. General Harbord, burada kaldığı dört gün zarfında resmi ve hususi temaslar yapmış. Bu ilk görüşmelerde, Millî Mücadele Hareketi’ne inanmayan, umutsuz, yılmış Türklerin şiddetle ‘Amerikan Mandası’ isteyişleri, generali şaşırtmış. Fakat, ben de yanınday- ken Anadolu’nun dört bir bucağında bulduğu ve tanık olduğu gerçek durum, General Harbord’un olumlu bir izlenimle isabetli kararlar almasını sağladı. Nitekim, Mustafa Kemal ve Kâzım (Karabekir) Paşalar başta olmak üzere, Rauf Bey, Ahmed Rüstem Bey, Bekir Sami Bey, Kurmay Albay Dadaylı Hâlid Bey gibi kişilerle tanışmıştı. Onların kurtuluş ve istiklal yolundaki inançlı, kararlı, imanlı ve yılmaz tutumlarına tanık olmuştu. General Harbord ve arkadaşları, vazifeli kılındıkları konuda dikkate alınacak ve bu bölgede hesaba katılacak tek ciddi kuvvetin, Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde Anadolu’daki Millî Mücadele kadrosu olduğu hükmünü kuşkusuz verdiler.”

Doğu Cephesi’nin başarıyla kapanması diğer cepheleri nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

  • Cevap: Doğu cephesinden elde edilen mühimmat ve orda bulunan askerler Batı cephesine gitti. Batı cephesinde başarılı olundu ve Güney cephesindeki Fransızlar Hatay hariç Anadolu’yu terk etti.

İngilizler daha önce işgal ettikleri Antep, Maraş ve Urfa’yı boşaltarak niçin Fransızlara devretmişlerdir? Açıklayınız.

  • Cevap: İngiltere, Birinci Dünya Savaşı’nda işgal ettiği Urfa Antep ve Maraş ‘ı Paris Konferansı’nda alınan kararlar sonrasında Fransa ‘ya bırakmış ve bu şekilde oralardan çekilmiştir. Çünkü önceden yaptıkları paylaşım antlaşmasına uyması gerekmektedir.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 91 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!