Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 85

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 85

E. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

45-Mondros Ateşkes Antlaşması’nda Sınırların denetlenmesi ve iç düzenin korunması için gerekli olan kuvvetler haricinde Osmanlı ordusu derhal terhis edilecek, ordunun savaş gemilerine, silah ve cephanesine el konulacak kararının alınmasıyla itilaf Devletleri, Osmanlı Devleti’ni hangi haktan yoksun bırakmayı amaçlamışlardır? Yazınız.

  • Cevap: Osmanlı Devleti’ni kendisini koruma hakkından yoksun bırakmıştır.

46-Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanması sonrasında başlayan işgallere karşı İstanbul Hükûmeti teslimiyetçi bir politika izlemiştir. Halk, işgaller karşısında silahlı direniş örgütleri kurarak mücadele etmiştir. Dağınık ve düzensiz olan bu milis kuvvetler yer yer başarılar elde etmiş olsalar da düşmanı yurttan atacak güce sahip değildi. Yukarıdaki paragrafta söz edilen milis kuvvetlere ne ad verilir? Yazınız.

  • Cevap: Kuvayi milliye.

47-Türkler hakkında dünyada yapılan haksız propagandaları engellemek ve işgallerin haksızlığını dünyaya duyurmak amacıyla kurulmuştur. Basın, yayın yoluyla Millî Mücadele’ye destek olan bu millî cemiyetin adı nedir? Yazınız.

  • Cevap: Milli Kongre Cemiyeti.

F. Aşağıda harflerle gösterilen kavramları ilgili oldukları gelişmeyle eşleştiriniz.
I. BMM’nin açılması – a. Millî birlik
II. Misakımillî’nin kabulü – b. Millî bağımsızlık
III. Müdafaa-i hukuk cemiyetlerinin birleştirilmesi – c. Millî egemenlik
IV. İşgallerin protesto edilmesi – ç. Millî bilinç

  • Cevap: I-c II-b III-a IV-ç

I. Dünya Savaşı’nda, Osmanlı Devleti’nin savaştığı cephelerin adlarını haritada (kılıç) sembolüyle gösterilen yerlere yazınız.

  • Cevap:

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!