Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 66

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 66 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 66

“…Mustafa Kemal, Erzurum Kongresi’ne katılmak üzere Sivas üzerinden Erzurum’a ulaştı. Mustafa Kemal’e padişahın saray başkatipliğinden memuriyetine son verildiği için İstanbul’a dönmesi bildirildi. Mustafa Kemal ise aynı gün görevlerinden ve askerlik görevinden istifa ettiğini bildirdi. Diğer bir deyişle ‘Sinei millete döndü. ’ Mustafa Kemal artık bir sivildir. Bu durumda Mustafa Kemal’in en büyük destekçisi Kâzım (Karabekir) Paşa olur. ‘Emrinizdeyim paşam. Ben, subaylarım, erlerim, kolordum hepimiz emrinizdeyiz… ’ diyerek Mustafa Kemal ’e bağlılığını bildirir. O an hem Mustafa Kemal ’in hem de Millî Mücadele ’nin tarihinde kader tayin edici bir andır. ”

Okuduğunuz metinde “kader tayin edici an” diye bahsedilen konu nedir? Niçin bu şekilde bir tanımlama yapılmıştır? Açıklayınız.

  • Cevap: Çünkü Kazım Karabekir’in desteği Mustafa Kemal için çok değerlidir. Doğu Orduları eğer Mustafa Kemal’in yanında değil de karşısında olsaydı o zaman Mustafa Kemal Anadoluiii2yu düşmandan temizleyemezdi. Çünkü o güçten yoksun kalacak geri kalan halk onun etrafında toplanmayacaktı.

1- Erzurum Kongresi ve Temsil Heyeti Başkanlığına Mustafa Kemal’in seçilmesi, onun Millî Mücadeledeki rolünü ve geleceğini nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

  • Cevap: Onun artık bu mücadelenin başı olduğu herkes tarafından kabul gördü. Ona duyulan saygı daha da artacaktır. Onun liderlik vasfı böylece bir kez daha ortaya konmuş oldu.

2- Mustafa Kemal’in Erzurum Kongresi için “Tarih bu kongremizi, şüphesiz ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir.” sözünü söylemesinin sebebi nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Çünkü bu kongre ile Milli Mücadele tek elde toplanmış, halk bu mücadeleye desteğini bu kongre sonrasında tam olarak sunmuş ve mücadelenin en değerli tohumları bu kongrede atılmıştır.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 66 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!