Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 138 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138

1- Meclis hükümeti sistemi ile kabine sistemi arasındaki farkı araştırınız.

  • Cevap: Meclis Hükümeti Sistemi : Yasama ile yürütmenin başı aynı kişidir. (Meclis başkanı ile başbakan aynı kişidir.)Güçler birliği ilkesi vardır. Bakanlar tek tek meclis tarafından seçilir. Hükümet kurmak uzun zaman alır. Bakanlar kurulunda eşgüdüm yoktur. Kabine Hükümeti Sistemi: Yasama ile yürütmenin başı ayrı kişilerdir. (Meclis başkanı ile başbakan ayrı kişidir.) Güçler ayrılığı ilkesi vardır. Bakanlar başbakan tarafından belirlenir. (Cumhurbaşkanının onayı ile) Hükümet kurmak uzun zaman almaz. (Koalisyon hükümetleri hariç)

2- Mustafa Kemal “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi ile devlet şekli demektir. ” sözüyle cumhuriyet yönetiminin hangi özelliğini vurgulamıştır? Açıklayınız.

  • Cevap: Cumhuriyet, hükûmet ya da devlet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu monarşi ve oligarşi kavramlarının karşıtıdır. Atatürk bu sözle bu gerçeği bir kez daha vurgulamak istemiştir.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!