Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 98

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 98 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 98

Etkinlik 19: Lozan Antlaşması Maddeleri

Lozan Antlaşması ile ilgili maddeleri okuyarak verilen soruları cevaplandırınız.

BOĞAZLAR: Aşağıda Boğazlar ile ilgili alınan karar “millî egemenlik” ve “millî bağımsızlık” kavramlarından hangisiyle ilgilidir?

  • Cevap: Millî bağımsızlık.

Boğazların yönetimi, başkanlığını Türkiye’nin yapacağı uluslararası komisyona bırakıldı.

YABANCI OKULLAR SORUNU: Yabancı okulların tamamının Türk Millî Eğitim Bakanlığına bağlanmasını “millî bağımsızlık” açısından değerlendiriniz.

  • Cevap:  Yabancı okulların, Türkiye’nin koyduğu yasalara uygun bir şekilde faaliyetlerine devam edebilmesi kararı alınmıştır. Bu okulların düzenlenmesinin Türk hükümeti tarafından yapılacağına karar verilmiştir. Bu sayede okullarda dini ve siyasi içerikli eğitim verilmesi engellenmiştir. Bu konu Fransız, Vatikan ve Türkiye arasında daha sonra tekrar bir sorun haline gelmiştir.

SAVAŞ TAZMİNATI: Savaş tazminatı olarak Yunanistan’dan neresi alınmıştır?

  • Cevap: Karaağaç.

DIŞ BORÇLAR: Osmanlı Devleti’nden kalan borçlar sorunu nasıl çözülmüştür?

  • Cevap: Kalan borçlar, ayrılan devletler arasında paylaştırılmış ve ödenmek üzere taksite bağlanmıştır (53. Madde). Borçların Türk Lirası ya da Fransız Frangı olarak ödenmesi kararına varılmıştır. Genel Borçlar Yönetimi ve Düyun-u Umumiye İdaresi kaldırılmıştır.

KAPİTÜLASYONLAR: Kapitülasyonların kaldırılması en çok hangi alanda Türkiye’nin bağımsız hareket etmesini sağlamıştır?

  • Cevap: İktisadi.

AZINLIKLAR: Azınlıklar sorunu nasıl çözülmüştür?

  • Cevap: Türkiye sınırlarında yaşayan tüm azınlıklar Türk yurttaşı sayılmıştır. Azınlıklara tanınan ayrıcalıklara son verilmiş, azınlıkların Türk vatandaşlarına verilen haklardan yararlanmaları sağlanmıştır. Bu madde sayesinde Avrupalı devletlerin iç işlerimize karışması engellenmiştir.

NÜFUS MÜBADELESİ: Aşağıdaki maddeye göre nüfus mübadelesi sorunu hangi devletle yaşanmıştır?

  • Cevap: Yunanistan.

İstanbul’daki Rumlar ve Batı Trakya’daki Türkler yerleşik sayılmıştır. Diğer bölgelerdeki Türk ve Rumlar yer değiştirmiştir.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 98 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!