Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 76

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 76 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 76

(D) 15. Büyük Millet Meclisinin ayaklanmalar karşısında aldığı en önemli tedbirlerden biri, Hıyanet-i Vataniye Kanunu’nun çıkartılmasıdır.
(Y) 16. Sömürgecilik, I. Dünya Savaşı’nın özel nedenlerinden biridir.
(D) 17. Çanakkale Cephesi, Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nda başarılı olduğu tek cephedir.
(D) 18. Galiçya, Romanya ve Makedonya Cephesi; I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin savaştığı savunma cepheleridir.
(Y) 19. Trakya-Paşaeli Cemiyeti, Türklerin haklı davasını basın yayın yoluyla dünya kamuoyuna duyurmayı amaçlayan tek cemiyettir.

E) Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplandırınız.

1. 1789 Fransız İhtilali ile ortaya çıkan milliyetçilik düşüncesi XIX. yüzyılda dünyayı etkisi altına alarak çok uluslu devletlerin parçalanmasına yol açmıştır. Bu düşüncenin etkisi ile parçalanan devletlerden birisi de Osmanlı Devleti’dir.
Buna göre,
I. Rusların Balkanlar’da uyguladığı Panslavist politika
II. Ham madde ve pazar arayışı neticesinde çeşitli ülkelerin işgal edilmesi
III. Arap ülkelerinin I. Dünya Savaşı’nda İngilizlerle birlikte hareket etmesi
IV. İtalya’nın Osmanlı Devleti’nin elindeki Trablusgarp’ı işgal etmesi yukarıdaki bilgilerden hangileri milliyetçilik fikriyle ilgili bir bilgi değildir?

A) I ve II
B) I ve III
C) II ve III
D) II ve IV

  • Cevap: D

2. 9. Ordu müfettişliği görevi ile Samsun’a gönderilen Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a varmıştır. Samsun’da 21 Mayıs 1919’da biri İstanbul Hükûmetine diğeri ise Erzurum’daki silah arkadaşı Kâzım Karabekir Paşa’ya olmak üzere iki telgraf çekmiştir. 15. Kolordu Komutanı Kâzım Karabekir Paşa’ya gönderdiği telgrafta memleketin genel durumunun aldığı çok tehlikeli şekilden büyük acı ve üzüntü duyduğunu belirtmiştir. Ayrıca yurduna ve ulusuna borçlu olduğu son vicdan görevini birlikte yerine getirebilecekleri kanısı ile bu görevi kabul ettiğini ve en kısa zamanda kendisi ile buluşmak isteğini ancak çok bozuk olan asayiş durumu ile ilgilenmek için birkaç gün Samsun’da kalmak zorunda olduğunu anlatmıştı.
Mahmut Goloğlu, Millî Mücadele Tarihi-II, s. 19-20 (Düzenlenmiştir.). Yukarıdaki metinden yola çıkarak aşağıdaki bilgilerden hangisine ulaşılamaz?

A) Mustafa Kemal’in vatansever olduğu
B) Yurdun düşman tehdidi altında olduğu
C) Mustafa Kemal’in Kâzım Karabekir’den emir aldığı
D) Asayişi sağlamak için Samsun’da bulunduğu

  • Cevap: C

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 76 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!