Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 69

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 69 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 69

Etkinlik 34: Büyük Millet Meclisinin Ayaklanmalara Karşı Aldığı Tedbirler

Aşağıda verilen kavramları metindeki uygun boşluklara yazınız.

  • Cevap: Hıyanet-i Vataniye, İstiklal Mahkemeleri, Rifat (Börekçi), Hâkimiyeti Milliye, Damat Ferit

29 Nisan 1920’de çıkartılan Hıyanet-i Vataniye Kanunu’na göre ayaklanmaya katılanlar ve asker kaçakları vatan haini sayılıyordu. Bu kanunun hızlı ve etkili şekilde işleyebilmesi için İstiklal Mahkemeleri kurularak kanuna aykırı hareket edenler cezalandırıldı. İstanbul Hükûmetinin Millî Mücadele karşıtı fetvasına karşılık Ankara Müftüsü Rifat (Börekçi) ve çevre illerin müftüleri tarafından karşı fetva hazırlanarak Mustafa Kemal ve arkadaşlarının vatanın kurtuluşu için çalıştıkları belirtildi. Türk halkına ve dış dünyaya Millî Mücadele ile ilgili doğru bilgileri ulaştırmak amacıyla Hâkimiyeti Milliye gazetesi çıkartılmıştır. İsyanları kışkırtan Damat Ferit vatan haini ilan edilerek vatandaşlıktan çıkartılmıştır.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 69 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!