Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 64

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 64 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 64

Etkinlik 29: Millî Mücadele’de Basın

Verilen metni okuyarak aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

Mustafa Kemal; bağımsızlık için askerî sahadaki başarıların tek başına yeterli olmadığının, bu başarıların halka doğru ve etkili bir şekilde duyurulması için basın ve yayının da büyük önem taşıdığının farkındaydı. Mustafa Kemal’in Amasya’ya geldikten sonraki ilk işi, Anadolu’daki telgraf hatlarını kontrol altına almak oldu. Böylece İtilaf Devletlerinin Damat Ferit nezdinde kurdukları ve işgal kuvvetleri lehine propaganda faaliyeti yürüttükleri Türkiye Havas-Reuter Ajansı’nın haberlerinin Anadolu’ya girişine engel olundu. Ayrıca Erzurum ve Sivas Kongreleri’nin gerçekleştiği tarihlerde ülkede meydana gelen olaylar ve Millî Mücadele’yi başlatanlara halkın duyduğu destek ve güveni yurt içi ve yurt dışı kamu oyuna hızlı bir şekilde iletmek amacıyla önce İrade-i Millîye ardından Hâkimiyet-i Millîye gazetelerinin yayımlanması sağlandı.

Mustafa Kemal bundan sonra Millî Mücadele ile ilgili hızlı ve sürekli bir şekilde haber akışının sağlanması, Anadolu halkının iç ve dış konularda doğru haber ve bilgilerle aydınlatılması amacıyla Halide Edip (Adıvar) ve Yunus Nadi’nin etkisiyle 6 Nisan 1920 tarihinde Anadolu Haber Ajansını kurdu.

1. İtilaf Devletlerinin direktifleri ile hareket eden hükümetin adı nedir?

  • Cevap: Damat Ferit Hükûmeti (İstanbul Hükûmeti).

2. İtilaf Devletlerinin propagandasını yapan ajans hangisidir?

  • Cevap: Türkiye Havas-Reuter Ajansı.

3. Hangi kongreden sonra İrade-i Millîye gazetesi yayın hayatına başlamıştır?

  • Cevap: Sivas Kongresi.

4. Mustafa Kemal, hangi şehre gittikten sonra Anadolu telgraf hatlarını kontrol altına almıştır?

  • Cevap: Amasya.

5. Mustafa Kemal’in Ankara’da kurduğu ajansın ismi nedir?

  • Cevap: Anadolu Haber Ajansı.

6. Mustafa Kemal’in emri ile 6 Nisan 1920’de Ankara’da bir ajansın kurulmasında büyük yardımları olan kişiler kimlerdir?

  • Cevap: Halide Edip (Adıvar), Yunus Nadi.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 64 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!