Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 60

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 60 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 60

Etkinlik 25: Millî Mücadele’nin Hazırlık Dönemi

Aşağıda Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’nin başlangıç sürecindeki faaliyetleriyle ilgili bilgiler ve bu faaliyetlerin gerçekleşme tarihlerini gösteren bir diyagram yer almaktadır. Verilen bilgilerden hareketle diyagramda boş bırakılan noktalı yerleri uygun sözcüklerle tamamlayınız.

1. Yayımlanan ilk genelgedir. İzmir’in işgali protesto edilmiştir. ilk büyük mitinglerin gerçekleşmesine ortam hazırlamıştır.
2. Millî Mücadele’nin amaç, gerekçe ve yöntemini belirleyen genelgedir.
3. Temsil Heyeti ile İstanbul Hükûmeti arasında gerçekleşmiştir. İki taraf arasında hem açık hem de gizli protokoller imzalanmıştır. Alınan kararlar doğrultusunda seçimler gerçekleşmiştir.
4. Mustafa Kemal, Mebusan Meclisinin çalışmalarını yakından takip etmek ve İstanbul’da Meclise katılacak mebuslarla görüşmek için buraya gitmiştir.
5. Toplanışı ile bölgesel (mahallî), aldığı kararlarla ulusal bir kongre özelliğindedir.
6. Yurdun çeşitli bölgelerinde faaliyet yürüten millî cemiyetler Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirilmiştir. Temsil Heyetinin üye sayısı dokuzdan on altıya çıkarılmıştır.

  • Cevap:

29 Mayıs 191 9: Havza Genelgesi’nin yayımlanması
22 Haziran 1919: Amasya Genelgesi’nin yayımlanması
23 Temmuz-7 Ağustos 1919: Erzurum Kongresi’nin toplanması
4-11 Eylül 1919: Sivas Kongresi’nin toplanması
20-22 Ekim 1919: Amasya Görüşmeleri
27 Aralık 1919: Mustafa Kemal’in Temsil Heyeti ile birlikte Ankara’ya gelmesi

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 60 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!