Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 52 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 52

Etkinlik 17: İşgale Zemin Hazırlayan Konferans: Paris Barış Konferansı

İtilaf Devletleri, I. Dünya Savaşı’ndan sonra yenilen devletlerle imzalanacak olan barış antlaşmalarının şartlarını belirlemek amacıyla Paris’te bir konferans düzenlediler. Konferansın sonunda Osmanlı Devleti dışındaki devletlerle barış anlaşmaları imzalanması kararlaştırılmıştır. (İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti’nin topraklarının paylaşımı konusunda anlaşamadıklarından barış antlaşmasını sonraya bıraktılar.)

Metinden hareketle aşağıda boş bırakılan yerleri uygun kavramlarla doldurunuz.

  • Cevap: 1. İtalya’ya, Yunanistan, İngiltere 2. Rum 3. İzmir 4. Milletler Cemiyeti 5. manda ve himaye 6. Wilson İlkeleri

1. Konferansta alınan kararlara göre daha önce gizli anlaşmalarla İtalya’ya bırakılan İzmir ve çevresi, Yunanistan’a bırakılmıştır. İngiltere’nin Doğu Akdeniz’de çıkarlarının olması, bölgede güçlü bir İtalya yerine Yunanistan’ı desteklemesine sebep olmuştur.
2. Yunanistan, konferansta sunduğu sahte belgelerle Batı Anadolu’da Rum nüfusunun çoğunlukta olduğunu iddia etmiştir.
3. Bu durum, Yunanistan’ın 15 Mayıs 1919’da İzmir’i/-ı işgal etmesine zemin hazırlamıştır.
4. Konferansta, Wilson İlkeleri doğrultusunda dünya barışını sağlamak amacıyla Milletler Cemiyeti’nin kurulmasına karar verilmiştir.
5. Konferans sonrası İtilaf Devletleri, sömürgeciliğe manda ve himaye adı altında devam etmiştir.
6. Bu durum, ABD tarafından öne sürülen Wilson İlkeleri ‘ne/-na aykırıdır.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 52 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!