Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 40

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 40 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 40

Etkinlik 6: Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’nda

  • Cevap: 2, 5, 10, 9, 13, 14, 17, 3, 16

Osmanlı Devleti ile Almanya arasında 2 Ağustos 1914’te İstanbul’da gizli bir ittifak sözleşmesi imzalandı. Aynı gün Osmanlı Devleti seferberlik ve sıkıyönetim ilan etti. Bu sırada Akdeniz’de bulunan Goeben ve Breslau adlı iki Alman savaş gemisi Cezayir’deki Philippeville (Filipovil) ve Bone Limanlarını bombaladığı için İngiliz donanmasından kaçıyordu. Goeben ve Breslau 10 Ağustos 1914’te Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın izniyle Çanakkale Boğazı’nı geçip Marmara Denizi’ne girdi. Bu durum İngiltere’nin tepkisine neden oldu. İngiltere, tarafsızlığını ilan eden Osmanlı Devleti’nden bu gemileri kara sularından derhâl çıkarmasını istedi. Osmanlı yöneticileri ise bu gemilerin İngilizler tarafından el konulan gemilerin yerine satın alındığını ilan ettiler. Türk bayrağı çekilen gemilerin isimleri Goeben Yavuz, Breslau ise Midilli olarak değiştirilirken gemilerde bulunan Alman askerlerine de Türk askerî kıyafetleri giydirildi. Oysaki gemiler Alman Koramiral Wilhelm Souchon (Vilhem Soşon) komutasındaydı. 29 Ekim 1914’te bu iki savaş gemisi, padişah ve sadrazamın haberi olmadan Enver Paşa’nın yazılı emriyle ve tatbikat yapılacağı bahanesiyle Karadeniz’e açılıp Rus limanları, Odessa, Kefe ve Sivastopol‘u bombaladı. Bunun üzerine Rusya, İngiltere ve Fransa peş peşe Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etti. Böylece Osmanlı Devleti bir oldubitti ile I. Dünya Savaşı’na katılmış oldu.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 40 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!