Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 35

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 35 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 35

Etkinlik 2: I. Dünya Savaşı

Fransız İhtilali ve Sanayi inkılabı, siyasi ve sosyo-ekonomik sonuçları ile dünya çapında etkili olmuş iki önemli olaydır. XIX. yüzyılın ikinci yarısında siyasi birliklerini kurmayı başaran İtalya ve Almanya; sanayilerini geliştirmek, ham madde ve pazar ihtiyacını karşılamak için sömürgeciliğe yöneldiler. Bu durum İngiltere ve Fransa’yı tedirgin etti. Böylece Avrupa devletleri arasında bloklaşmalar başladı. 1882’de Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve İtalya “Üçlü İttifak (Bağlaşma) Devletleri” adı altında bir blok oluştururken 1907 yılında İngiltere, Fransa ve Rusya “İtilaf (Anlaşma) Devletleri” bloğunu kurdular. Avrupa’daki devletler arası bloklaşma, beraberinde silahlanma yarışını getirdi. Avusturya-Macaristan veliahtının Saraybosna’yı ziyaret ederken bir Sırp milliyetçisi tarafından öldürülmesi ile Avrupa’da başlayan savaş, çok geçmeden bir dünya savaşına dönüştü.

Aşağıdaki soruları yukarıdaki metni esas alarak cevaplayınız.

1. İlk kurulan blok hangisidir?

  • Cevap: İttifak Devletleri.

2. İttifak ve İtilaf bloklarının başındaki yönlendirici devletler hangileridir? İsimlerini yazınız.

  • Cevap: İttifak Devletleri: Almanya, İtilaf Devletleri: İngiltere.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 35 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!