Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 137

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 137 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 137

Atatürk İlke ve İnkılaplarını Oluşturan Temel Esaslar

Etkinlik 32: Atatürk İlke ve İnkılaplarını Oluşturan Temel Esaslar

Atatürk ilke ve inkılaplarının dayandığı temel esaslarla aşağıda verilen açıklamaları doğru bir şekilde eşleştirerek noktalı yerlere yazınız.

Bu temel esasın özü “Millî sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez.”dir.

  • Cevap: Ülke bütünlüğü.

Bireylerin ve milletlerin geçmişlerine bağlılıkları, tarihlerindeki övünülecek olaylar ve şahsiyetler ile gurur duymaları, onları örnek almalarını esas alan temeldir. Böylece geçmişte yaşanan olaylardan ders alarak yapılan hatalara bir daha düşmemeleridir.

  • Cevap: Millî tarih bilinci.

Atatürk, Türk milletine hedef olarak göstermiştir. Atatürk, Türk milletinin çağdaşlaşmasını her şeyden önce bir hayat davası ve var olma mücadelesi olarak görmüştür.

  • Cevap: Çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkma.

Türk milletini bir arada tutan, birlik ve beraberlik içinde yaşamasını sağlayan en önemli unsurlardan birisidir. İnsanların bir arada anlaşmasının aracıdır. Millî birlik ve beraberliği korumada en etkili güçtür. Millî duyguyu geliştirerek bağımsızlığın korunmasını sağlar.

  • Cevap: Millî birlik ve beraberlik.

Millî Mücadele’ye Türk milletine güvenerek başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurarken Türk milletine olan sonsuz inanç ve güvenini hiç yitirmemiş, ilke ve inkılaplarının en güzel şekilde uygulanacağına inanmıştır.

  • Cevap: Türk milletine inanmak ve güvenmek.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.” ilkesi ile kurulmuştur. Atatürk, inkılaplarını bu ilkenin ışığında gerçekleştirmiştir.

  • Cevap: Millî egemenlik.

Vatan; atalarımızın şehadet şerbetini içerek bizlere miras bıraktığı, üzerinde yaşadığımız kutsal topraklardır. Bu uğurda üzerimize düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yaparak kendimizden sonra gelenlere bu emaneti teslim etmek gereklidir.

  • Cevap: Vatan ve millet sevgisi.

Hür ve bağımsız olmayan bir millet, istediği gibi hareket edemez. Bunun için Atatürk yeni Türk Devleti’ni bu temeller üzerine kurmuştur.

  • Cevap: Bağımsızlık ve özgürlük.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 137 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!