Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 121

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 121 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 121

Eğitim ve Kültür Alanında Yapılan İnkılaplar ve Gelişmeler

Etkinlik 14: Eğitim ve Kültür Alanında Cumhuriyetle Gelen Değişimler

Türkiye Büyük Millet Meclisinde 3 Mart 1924’te kabul edilen kanundur. Bu kanunla medreseler kaldırıldı ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki bütün okullar, Millî Eğitim Bakanlığına bağlandı. Böylece eğitim kurumlarının bir çatı altında toplanması ve eğitimin millî bir nitelik kazanması sağlandı.

  • Cevap: Tevhid-i Tedrisat Kanunu.

2 Mart 1926’da kabul edilen bu kanunla laik eğitime uygun ilk ve ortaöğretim programları belirlendi. Eğitim hizmetleri, modern bir hâle getirildi. Bundan sonra millî ve laik eğitimi yaygınlaştırmak için hızla ilkokullar, ortaokullar, liseler ve yüksekokullar açıldı. İlkokul zorunlu hâle getirildi.

  • Cevap: Maarif Teşkilatı Hakkında Kanun.

Atatürk’ün ”Her vatandaşa, kadına, erkeğe, hamala, sandalcıya öğretiniz. Bunu vatanseverlik ve milliyetçilik görevi biliniz. Bu görevi yaparken düşününüz ki bir milletin, bir sosyal toplumun yüzde onu, yirmisi okuma yazma bilir; yüzde sekseni, doksanı bilmezse bu ayıptır.” sözüyle önemini anlattığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin 1 Kasım 1928’de kabul ettiği kanundur. M. Kemal Atatürk, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri II, s. 379

  • Cevap: Yeni Türk Harflerinin Kabulü Kanunu.

Yeni kabul edilen alfabenin halka öğretilmesi için yurt çapında çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında 24 Kasım 1928 tarihli genelgeyle açılan eğitim kurumlarının adıdır.

  • Cevap: Millet Mektepleri.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 121 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!