Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 96

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 96 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 96

Müttefikler; Osmanlı Devleti üzerindeki ekonomik imtiyazlarından, Boğazlar üzerindeki hâkimiyetlerinden, Hatay ve Musul konularından ödün vermek istemediler. Hatay ve Musul Sorunlarının çözümleri ileri tarihlere ertelendi. Boğazların askersiz bölge hâline getirilmesi, İstanbul ve Bati Trakya dışında kalan Türk ve Yunan nüfusun mübadele edilmesi kararlaştırıldı. Lozan’da Misak-ı Millî’de hedeflenen hususların tamamı gerçekleşmemiştir.

Ordusuyla bütünleşen Türk milleti, büyük fedakârlıklarla verdiği mücadele sonucunda istiklale ulaşmayı başarmıştır. Lozan Barış Antlaşması ile tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurulmuş, Türkiye’nin Hatay hariç bugünkü sınırları tanınmış, istiklal ve hâkimiyeti onaylanmıştır. Lozan Antlaşması uluslararası ilişkilerde bağımsız ve millî bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kendini dünyaya kabul ve tescil ettirdiği bir belge olmuştur. Ayrıca Türkiye, medeni ülkeler arasında yerini alarak devletler hukuku açısından dış ilişkilerdeki statüsünü belirlemiştir. Türkiye’nin zaferi ve Lozan Barış Antlaşması, sömürge halkları için umut uyandıracak örnek bir gelişme olmuştur (Harita 2.6).

Atatürk (Görsel 2.16), Lozan Antlaşması’nın “Türk milleti aleyhine yüzyıllardan beri takip edilen ve Sevr Antlaşma- sı’yla tamamlandığı zannedilen yok etme faaliyetlerine set çeken bir belge niteliği taşıdığı ve Osmanlı tarihinde benzeri bulunmayan siyasi bir zafer eseri olduğu” düşüncesindedir.

İsmet Paşa, “(…) mütecanis, yeknesak bir vatan; bunun içinde dışa karşı olumsuz kayıtlardan ve devlet içinde devlet ifade eden iç imtiyazlardan kurtulmuş bir durum; savunma hakkı kesin, kaynakları bol ve hür bir vatan. Bu vatanın adı Türkiye’dir. O Türkiye’yi bu antlaşmalar ifade ve izah etmektedir.” diyerek Lozan Antlaşması’nın Türkiye için önemini vurgulamıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 96 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!