Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 53

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 53

14.
I. Savaşın daha geniş alanlara yayılması
II. Almanya’nın cephelerde rahatlaması
III. İtilaf Devletleri’nin daha fazla cephede savaşmak zorunda kalması
Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na Almanya’nın yanında katılması yukarıdaki sonuçlardan hangileri üzerinde etkili olmuştur?

A) Yalnız l
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D I ve III
E) I, II ve III

  • Cevap: E

15.”Balkan Savaşlarından önce İttihatçılar, Osmanlı Devleti’nin emperyalist İtilaf Devletleri tarafından parçalanacağına kesin olarak karar verdikleri için bunlardan biriyle ittifak yapma çareleri aradılar. Önce Maliye Bakanı Cavit Bey aracılığıyla Ekim 1911’de İngiltere’nin kapısını çaldılar. Aldıkları cevap ‘yeni yükümlülük altına giremeyecekleri’ gerekçesiyle ‘hayır’dı. 1914’te Cemal Paşa aracılığı ile ittifak teklifi Fransa’ya yapıldı. Cevap, Rusya’nın birlikteliğe onay vermediği gerekçesiyle ‘hayır’dı. Sırada Rusya ile ittifak vardı. Talat Paşa, Rus Çarı ile Yalta’da bu teklifin olası olup olmadığını araştırdı. Cevap ‘İngiltere ve Fransa ile müttefik olduklarından onların rızası olmadan olmaz.’ gerekçesiyle yine ‘hayır’dı. İttifak yapılacak tek devlet Almanya kalmıştı. İttihatçılar da Enver, Talat ve Said Halim Paşa’nın bilgisi dâhilinde 2 Ağustos 1914’te Almanya’yla gizli ittifak antlaşması imzaladı. Aynı gün seferberlik ilan edilip Harp Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapıldı.” Buna göre Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na giriş süreci ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisine ulaşılamaz?

A) Osmanlı devlet adamları devletin kurtuluşu için siyasi çözümler aramıştır.
B) Emperyalist devletlerin Osmanlı Devleti’nin paylaşımına yönelik tehditleri vardır.
C) Osmanlı Devleti’nin kurtuluşu emperyalist politikalar güden devletlerde aranmıştır.
D) Osmanlı Devleti 20. yüzyılın başında Almanya’dan beklediği desteği görmemiştir.
E) Avrupa devletleri kendi aralarında bir bloklaşma içine girmişlerdir.

  • Cevap: D

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 53 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!