Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 274

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 274 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 274

10. “Terörizmle mücadele konusunda ABD ile Avrupalı müttefikler arasında uyuşmazlıklar çıkması ihtimali yüksektir. Terörizmin tanımı bir uyuşmazlık nedeni olabileceği gibi mücadele yöntemleri konusunda da uzlaşma kolay olmayacaktır. ABD, teröristleri cezalandırmayı öne çıkarırken Avrupa terörü önleyici tedbirleri vurgulayacaktır. ABD idam cezasını uygularken Avrupa idam cezasından ötürü Amerika’yı kınamaya devam edecektir. ABD, askerî tedbirlerin yararına inanırken Avrupa siyasi ve ekonomik tedbirleri öne çıkaracaktır.” Terörizm ile ilgili metinden hareketle aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılabilir?

A) Terörizmin önlenmesinde siyasi, sosyal ve askerî tedbirler birlikte uygulanmalıdır.
B) Uluslararası zeminde terör tanımında uzlaşı sağlanmıştır.
C) ABD ve Avrupa, terörün önlenmesinde temelde farklı yaklaşımlara sahiptir.
D) Terörizme yaklaşımda evrensel bir mutabakat sağlanmıştır.
E) Terör konusundaki farklı yaklaşımlar terörizmi önlemede olumlu sonuçlar doğurmuştur.

  • Cevap: C

11. Türkiye, kuruluşundan bugüne terör örgütlerinin sistematik saldırılarıyla mücadele etmektedir. PKK/ YPG ve DEAŞ başta olmak üzere bütün terör örgütlerinin saldırı girişimlerini önlemek amacıyla silahlı mücadelesini yürütmektedir. Bunun yanı sıra bilgi savaşlarının yaşandığı günümüzde terör örgütleri tarafından uluslararası dolaşıma sokulan maksatlı ve çarpıtılmış bilgilerle de mücadele etmektedir. Türkiye, sınırları içinde ve ötesinde terör örgütleriyle kararlı mücadelesini sürdürürken diğer yandan da uluslararası topluma terör örgütlerinin gerçek yüzünü ve hedefini göstermeye yönelik girişimlerde bulunmaktadır. Metne göre Türkiye’nin terörle mücadelesinde ulaşılabilecek en genel yargı aşağıdakilerden hangisidir?

A) Terörle mücadele ülke sınırları içerisinde verilmektedir.
B) Terörle mücadelesini çok yönlü yürütmektedir.
C) Terörle mücadelesinde uluslararası toplumla mutabakat içindedir.
D) Terörle mücadele PKK/YPG ve DEAŞ’a karşı verilmektedir.
E) Terörle mücadelede askerî yöntemler kullanmaktadır.

  • Cevap: B

12. Tunus’ta başlayarak Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerine yayılan Arap Baharı adlı halk hareketinin arkasında, ekonomik zorluklar ve halkların demokrasi talepleri yer almaktadır. Bu ayaklanmalar Tunus, Mısır ve Libya’da hükümetlerin devrilmesine, Suriye ve Libya’da iç savaşa neden olmuş; Cezayir, Fas, Suudi Arabistan, Ürdün gibi ülkelerde küçük çapta da olsa reformlar yapılmasını sağlamıştır. Türkiye’nin tarihî ve sosyal bağlarının güçlü olduğu bölgede yaşanan bu olaylarda ülkelerin iç dinamikleri kadar, uluslararası kuruluşların bölgedeki çıkarları ve tutumları da belirleyici olmuştur. Ayrıca bu bölge Türkiye’nin güvenliği ve ekonomik ilişkileri açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle bölgede yaşanan gelişmeler, öncelikli olarak Türkiye’yi ilgilendirmektedir. Metne göre Arap Baharı ile ilgili aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

A) Etki ettiği devletlerde iç karışıklıklara neden olmuştur.
B) Türkiye’nin sosyal bağlarının güçlü olduğu bir coğrafyada yaşanmıştır.
C) Dış dinamiklerin de etkisiyle yaşanmıştır.
D) Arap Baharı küresel bir harekete dönüşmüştür.
E) Siyasi ve ekonomik gerekçelerle ortaya çıkmıştır.

  • Cevap: D

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 274 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!