Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 242

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 242 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 242

1961 Anayasası’nda “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.” denerek devletin varlığı ön koşul olarak görülmüş fakat haklar, özgürlükler yönünden öncelik kişiye verilmiş; devlet, “kişinin özgürleştirilmesi” için görevli ve yükümlü kılınmıştır. 1982 Anayasası’nda ise öncelik devletindir.

TARİHSEL DÜŞÜNME

1. Verilen bilgilerden hareketle 1961 ve 1982 Anayasalarının yapısal farklılıklarını açıklayınız.

  • Cevap: 1961 Anayasası, parlamenter sistemi benimseyen bir yapıya sahipti ve tek meclisli bir sistem öngörüyordu. 1982 Anayasası ise başkanlık sistemi benimseyen bir yapıya sahiptir ve iki meclisli bir sistem öngörür.

2. 1961 ve 1982 Anayasalarının verilen maddelerini insan haklarına yaklaşımları bakımından karşılaştırınız.

  • Cevap: 1961 Anayasası, insan haklarına daha geniş bir perspektiften yaklaşıyordu ve daha fazla özgürlük ve hak tanıyordu. 1982 Anayasası ise bazı hakları sınırlayıcı düzenlemeler içeriyordu ve olağanüstü hâl koşullarında hakların askıya alınmasına izin veriyordu.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 242 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!