Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 199

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 199 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 199

13. II. Dünya Savaşı yıllarında askerî harcamaların ve büyük bir ordunun beslenme giderlerinin artması yanı sıra ithalatın daralması Türkiye ekonomisini olumsuz etkiledi. Yetişkin erkeklerin önemli bir bölümünün üretim alanından çekilmesinden sonra doğan ihtiyaç kadın ve çocuk emeğiyle ancak bir ölçüde karşılanabildi. Nüfusun %10’una yakın bir bölümünün silahaltına alınması, tüketim gereksinimlerini büyük ölçüde artırdı. Ordunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere ithalat da kesintiye uğradı. Aşağıda verilenlerden hangisi bu açıklama ile uyuşmamaktadır?

A) Tarımsal üretim düştü.
B) İaşe sorunu ortaya çıktı.
C) Devlet bütçesinde açıklar meydana geldi.
D) Ürün fiyatları arttı.
E) İhracat değerleri yükseldi.

  • Cevap: E

14. “Kimini vurguncu yaptı 39 Harbi Kimini karaborsacı
Laf olur diye dost çayı içmeyenler Mahkemelik oldu rüşvet yüzünden…”
Yukarıdaki şiir II. Dünya Savaşı yıllarının Türkiye’sinde sosyal ve ekonomik durumun edebî eserlerdeki yansımalarına ait bir örnektir.
Buna göre hangisine ulaşılamaz?

A) Karaborsa ve karaborsacılık dönemin yaygın kavramlarındandır.
B) Sosyal ve ekonomik hayatta olumsuzluklar yaşanmıştır.
C) Yasal düzenlemeler zamanla değişikliklere uğramıştır.
D) Devletin aldığı bazı tedbirler yetersiz kalmıştır.
E) Karaborsa kavramı sosyal hayatta yer bulmuştur.

  • Cevap: C

15. Adana Görüşmesi sonucu yayımlanan bildiride “Türk devlet adamları son buhranlı seneler esnasında güdülen Türk politikasının cereyan seyrini izah etmişler ve Başvekil Churchill, Majeste Kral Hükümetinin bu politikayı sempati ve tam anlayışla takip ettiğini kendilerine temin eylemişlerdir. Büyük Britanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin, Türkiye’nin umumi bakımdan tedafüi emniyetini (savunma güvenliğini) kuvvetlendirmek için malzeme itibarıyla yapabilecekleri yardımın şekli üzerinde mutabık kalınmış ve bu mevzuu üzerinde iki taraf askerî mütehassısları arasında görüşmeler vuku bulmuştur.” ifadesi yer almaktadır. II. Dünya Savaşı yıllarındaki Türk dış politikasına dair yukarıda verilen açıklama ile aşağıdakilerden hangisi arasında bir ilişki kurulabilir?

A) Churchill, Türkiye’yi kendi saflarında harbe sokabilmek için Adana’da İsmet İnönü ile görüşmeler yapmıştır.
B) Mihver ve Müttefik Devletlerin Türkiye’yi kendi taraflarına çekmek için yaptıkları baskı politikasını Türkiye uzlaşı ile atlatmıştır.
C) Mihver ve Müttefik Devletlerin Türkiye’yi savaşa dâhil etme konusundaki baskılarına karşı Türkiye zaman kazanmaya çalışmıştır.
D) Türkiye, II. Dünya Savaşı’nda tarafsızlık politikası takip etmiştir.
E) Türkiye, Mihver ve Müttefik Devletlerin Türkiye’yi savaşa sokma gayretiyle gösterdikleri baskılara karşı direnmiştir.

  • Cevap: A

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 199 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!