Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 171

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 171 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 171

14. “Kapitalizm özel mülkiyete, kâr esasına ve piyasa ekonomisine dayanır. Tarihin her döneminde var olan servet birikimi ve sömürü hırsı kapitalizme de temel teşkil etmiştir. Coğrafi Keşifler ile başlayan ticari kapitalizm, Sanayi İnkılabı ile yerini sanayi kapitalizmine bırakır. Fransız İhtilali kapitalist düzene geçişin önemli aşamalarındandır. Devam eden süreçte Avrupa toplu- munda burjuva ve işçi sınıfı ayrımı ağırlık kazanmış, bu düzende ezilenlerin işçiler olması kapitalizm karşısında sosyalizmin güçlenmesine neden olmuştur. I. Dünya Savaşı’ndan sonra gücün Avrupa’dan Amerika’ya kayması da kapitalizmin merkezini yeni kıtaya taşımıştir.” Buna göre aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

A) Kapitalizm tarihî süreç içerisinde değişmiş ve gelişmiştir.
B) Kapitalizmin doğurduğu sonuçlar sosyalist ideolojinin oluşmasına zemin hazırlamıştır.
C) Avrupa, birçok ideolojinin gelişimine sahne olmuştur.
D) Devletin sosyal ve ekonomik hayattaki etkisi esastır.
E) Dünya, fikrî olarak iki kutuplu dünya düzenine geçmiştir.

  • Cevap: D

15. Fransa’nın Hatay’ı Suriye idaresine bırakması Türkiye tarafından tepkiyle karşılandı. Türkiye, Hatay’a bağımsızlık verilmesi için konuyu Milletler Cemiyetine taşıdı. Mustafa Kemal ilerleyen hastalığına rağmen Mersin ve Adana’daki sınır birliklerini denetlemek üzere bölgeye gitti. Türkiye’nin kararlı tutumu üzerine Fransa, 2 Eylül 1938’de kurulan Hatay Cumhuriyetimi tanımak zorunda kaldı. Hatay Meclisi 29 Haziran 1939’da Türkiye’ye katılma kararı aldı. Verilen bilgilere göre aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

A) Türkiye, Hatay Sorunu’nun yaşandığı süreçte askerî tedbirler almıştır.
B) Milletler Cemiyeti Türkiye’nin menfaatlerine uygun davranmıştır.
C) Türkiye, Hatay’ın bağımsızlığından taviz vermemiştir.
D) Türkiye, meseleyi öncelikle barışçıl yollarla çözmek istemiştir.
E) Türkiye, Misak-ı Millî’den taviz vermemiştir.

  • Cevap: B

16. “Dünya görüşü kan ve ırk kavramlarına dayalıdır. İnsanlık Aryen ırkıdır ve saflığını korumalıdır. Siyasal bakımdan Fransız Devrimi’nin ilkelerine karşıdır. İktidarın kaynağı, bireyler değil halktır. Yaşam alanı olmayan bu halk; doğuya, güneye, Avrupa’nın batısına yayılmalıdır.” I. Dünya Savaşı sonrası Almanya’nın yürüttüğü politikayla ilgili metinden hareketle aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?

A) Hürriyet, özgürlük, hukukun üstünlüğü gibi değerler önceliklidir.
B) Toplumda burjuva ve işçi sınıfı ağırlık kazanmıştır.
C) Versay Antlaşması’na büyük bir tepki vardır.
D) Totaliter ve yayılmacı bir politika izlemiştir.
E) Savaş sonrasında iktidara Faşist Parti hâkimdir.

  • Cevap: D

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 171 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!