Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 140

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 140 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 140

6. Halifeliğin kaldırıldığı gün (3 Mart 1924) çıkarılan diğer kanunlar nelerdir?

  • Cevap:

Halifeliğin kaldırıldığı gün (3 Mart 1924) çıkarılan diğer kanunlar:

  • Tevhid-i Tedrisat Kanunu
  • Şer’iye ve Evkaf Vekaleti’nin kaldırılması

7. İzmir İktisat Kongresi’nde alınan kararlar nelerdir?

  • Cevap:

İzmir İktisat Kongresi’nde alınan kararlar:

  • Milli ekonominin kalkındırılması
  • Tarımsal ve sanayi üretiminin teşvik edilmesi
  • Yerli malların kullanımının teşvik edilmesi
  • Gümrük tarifelerinin gözden geçirilmesi ve revize edilmesi

8 ve 9. soruları aşağıdaki metne göre cevaplayınız.

Millî Eğitimin Genel Amaçları

Türk milletinin bütün fertlerini,

1. Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yükseltmeye çalışan; insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış hâline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek;

2. Beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan, yapıcı, yaraticı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek;

3. İlgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlamak ve onların, kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak (…).

8. Türk Millî Eğitiminin Amaçları, Türk milletine hangi alanlarda bireysel ve toplumsal sorumluluklar yüklemektedir?

  • Cevap: Türk Millî Eğitiminin Amaçları, bireylere Atatürk inkılap ve ilkelerine bağlılık, milli ve ahlaki değerleri koruma ve geliştirme, ailesine ve vatanına sevgi, demokratik ve laik sosyal hukuk devleti prensiplerine saygı, beden ve zihin sağlığı, hür ve bilimsel düşünme, insan haklarına saygı, topluma karşı sorumluluk ve mesleki gelişim alanlarında bireysel ve toplumsal sorumluluklar yüklemektedir.

9. Türk Millî Eğitiminin Amaçları ile Atatürk ilkeleri arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

  • Cevap: Türk Millî Eğitiminin Amaçları ile Atatürk ilkeleri arasında, eğitim programının Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı bireyler yetiştirme amacı taşıdığı görülmektedir. Bu, Atatürk’ün demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti prensiplerini benimseyen, milli ve ahlaki değerlere saygılı bireyler yetiştirmeyi hedeflediğini gösterir.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 140 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!