Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 100

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 100 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 100

Kutsal Yerler Sorununun, Osmanlı dış siyasetine etkileri nelerdir?

  • Cevap: Kırım Savaşı öncesinde Rusya, “Sıcak denizlere inme” ve “Boğazları kontrol altına alma” hedefiyle “Hasta Adam” Osmanlı’nın defterini dürmek için harekete geçti. Savaş için yeni bir bahane üretmek adına Rus Çarı I. Nikola, Ortodoksluğun ve Doğu Hristiyanlığının koruyucusu olduğu iddiası ile “Makamat-ı Mübareke” yani “Kutsal Yerler” sorununu gündeme getirdi. “Kutsal Yerler”, Kudüs’te bulunan Hz. İsa’nın doğduğu Beytü’l-lahim mağarası ve kilisesi, Kamame Kilisesi, Kutsal Mezar Kilisesi gibi yerlerdi. Bu yerlerde çeşitli Hıristiyan mezheplerinin ayin ve ibadet hakları olmakla beraber, anahtarlarının muhafazası ve hizmetlerinin görülmesi gibi işler Kanuni Sultan Süleyman döneminden itibaren “Katoliklere” bırakılmış durumdaydı. “Rum Ortodoks Kilisesi” ise bu hakları ilk kez 1634’te elde etti ve o tarihten itibaren iki mezhep arasında bu mekanlar için bir mücadele başladı.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap