Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 55

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 55

1299’dan itibaren Moğol etkisinin zayıflamasından yararlanan Osman Gazi ve diğer uç beyleri, Bizans şehirleri üzerine akınlar düzenlemişlerdir. Osman Gazi, 1300-1304 yılları arasında Bilecik, Bursa ve İznik’i içine alan Bithynia’da (Bitinya) Bizans’a ait iki merkezi, İznik ve Bursa’yı almak için harekete geçmiştir (Harita 2.2). İznik üzerine yürümeden önce geri kalan toprakları koruma altına almak için Bursa Ovası tarafında Marmaracık ve Koyunhisar tekfurlarını hâkimiyet altına almıştır. Osman Gazi, 1302’de İznik Ovası’na inmiş ve şehri kuşatmıştır. Osmanlı Devleti, Bizans ile girdiği bu ilk mücadeleyi kesin bir şekilde kazanmıştır. Bir devlet ordusuna karşı kazanılan bu zafer, Osman Gazi’yi bölgede lider durumuna getirmiştir. 1302 yılında yapılan Koyunhisar Muharebesi, Osman Gazi’ye bir hanedan kurucusu özelliği kazandırmıştır. Bu başarı, Osmanlı hanedanının, siyasi ve kurumsal olarak devletleştiği tarih olarak kabul edilmektedir.

Osman Gazi, beyliği ailenin diğer üyeleriyle birlikte idare etmiş, Karacahisar (Görsel 2.3) subaşı- lığını kardeşi Gündüz’e vermiştir. Önemli siyasi kararları amcası Dündar’a danışarak almıştır. 1303’te Bursa Hisarı’nı abluka altına almak için yaptırdığı havale kulelerinden birini kardeşi Gündüz’ün oğlu Aktimur’a vermiştir. Osman Gazi, oğlu Orhan’ı deneyimli kumandanlar Akça Koca, Konuralp, Köse Mihal ile seferlere göndererek onu beylik için hazırlamıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 55 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!