Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 100

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 100 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 100

28. Osmanlı Devleti’nde devşirme sistemi devletin ilk dönemlerinden itibaren uygulanmıştır. Devşirme Kanunu’na göre 8-20 yaş aralığında olanlar devşirme olarak alınmıştır. Devşirilen çocuklar, bedenen ve ruhen sağlıklı olanlardan seçilmiştir. Bu çocuklar, belirli bir eğitimden sonra yeteneklerine göre devletin askerî ve idari kadrolarına yerleştirilmiştir. Osmanlı Devleti’nin merkez kuvvetini oluşturan Yeniçeri Ocağı bu sistem sayesinde kurulmuştur. Sokullu Mehmet Paşa, Köprülü Mehmet Paşa gibi önemli şahsiyetler devşirme sistemi ile yetişen devlet adamlarıdır. Bu parçaya göre aşağıdakilerden hangisi devşirme sisteminin Osmanlı Devleti’ne sağladığı askerî ve idari faydalardan biri değildir?

A) Devlet hazinesine yeni gelirler sağlamıştır.
B) Osmanlı merkez ordusunun temelini oluşturmuştur.
C) Üst düzey kadrolar için devlet adamı yetişmiştir.
D) Ruh ve beden sağlığı yerinde asker temin edilmiştir.
E) Yetenekli şahısların yönetimde yer alması sağlanmıştır.

  • Cevap: A

29. Orhan Gazi Dönemi’nde Osmanlı Devleti’nin süvari olan aşiret kuvvetlerinin yerine veziri Alaaddin Paşa ile Çandarlı Halil Paşa’nın tavsiyeleriyle Türk gençlerinden oluşan ayrı ayrı biner kişilik “Yaya ve Müsellem” isimleriyle muvazzaf iki sınıf piyade ve süvari kuvveti oluşturuldu. Daha sonra ihtiyaç nispetinde bunların miktarı arttırıldı. Orhan Gazi ile I. Murad’ın ilk zamanlarındaki başarılarını temin eden bu yaya ve müsellem kuvvetleriyle aşiret kuvvetleriydi. Verilen parçaya göre aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

A) Yaya ve Müsellem adıyla ilk düzenli Orhan Bey döneminde kuruldu.
B) Ordunun kurulmasında üst düzey devlet adamlarının önerileri etkili oldu.
C) Oluşturulan orduda yaya ve atlı birlikler mevcuttu.
D) Orhan Gazi ve I. Murad dönemlerindeki fetihlerin tamamı yeni ordu tarafından gerçekleştirildi.
E) Yaya ve müsellem ordusu Türk aşiretlerinden toplanan savaşçı gençlerden oluşturulmuştur.

  • Cevap: D

30. Osmanlı Devleti’nde yaya askeri olan Yeniçeri Ocağı, 1363′ de teşkil edilmiştir. Balkanlardaki gelişmeler elde daimî bir yaya kuvvetinin bulunmasını icap ettirmiş ve acemi ocağı ile bunun temeli atılmıştır. Hristiyan esirleriyle devşirmeler acemi ocağında yetiştirildikten sonra iki akçe gündelikle yeniçeri Ocağı’na alınırlar ve sonra kabiliyet ve kıdemlerine göre bu gündelik artardı. Kapıkulu ocaklarının en itibarlısı olan Yeniçeri Ocağı askerleri muharebede hükümdarın bulunduğu merkez kolunda bulunurdu. Savaş zamanında hükümdar bunların arkasında ve ortasında at üzerinde dururdu. Sefere gidişlerde ve konaklarda yeniçeriler padişahın etrafında bulunup onu muhafaza ederlerdi.
Verilen parçadan hareketle
I. Padişahın en çok güvendiği askerler Yeniçeri askerleridir.
II. Balkanlardaki fetihler Yeniçeri Ocağı’nın kurulmasına neden olmuştur.
III. Yeniçeri Ordusu esir ve devşirmelerden oluşturulan maaşlı askerlerden oluşmuştur.
Yargılarından hangilerine ulaşılabilir?

A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) I ve II
D) I ve III
E) I, II ve III

  • Cevap: E

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 100 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!