Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yumuşama Dönemi’nde devletlerin izlediği politikalar nasıl bir değişime uğramıştır?

Yumuşama Dönemi’nde devletlerin izlediği politikalar nasıl bir değişime uğramıştır? Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Yumuşama Dönemi’nde devletlerin izlediği politikalar nasıl bir değişime uğramıştır?

Soru: Yumuşama Dönemi’nde devletlerin izlediği politikalar nasıl bir değişime uğramıştır?

  • Cevap: Yumuşama dönemi benim için yıllardır süregelen ve yüzeysel seviyede ideolojik bir çatışma gibi gözüken ABD ve SSCB arasındaki ekonomik ve askeri yarışmaları ve bu iki süper gücün çatışmalarının küçük ülkeler üzerindeki büyük boyuttaki etkilerinin askıya alındığı dönem anlamına geliyor. Detant politikası ABD ve SSCB’nin arasındaki soğuk savaşla kızışan çatışmaları büyük anlamda durdurmuş ve iki ülkenin arasındaki ilişkilerde büyük derecede unutulan insan haklarının öneminin altını çizmiştir. Yumuşama politikası sayesinde ABD ve SSCB’nin çoğunlukla kaynakları için kullandığı ülkeler üzerindeki etkisi de azalmış, onlara (bu ne kadar ABD ve SSCB’nin gücünü tetiklemiş ve sonuç olarak onları bu konuda önlem almaya itmiş olsa da) ulusal şekilde gelişmeye hak tanımıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 199 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!