Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin henüz olumlu sonuçlanamamış olması hangi faktörlerle açıklanabilir? Düşüncelerinizi paylaşınız.

“Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin henüz olumlu sonuçlanamamış olması hangi faktörlerle açıklanabilir? Düşüncelerinizi paylaşınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin henüz olumlu sonuçlanamamış olması hangi faktörlerle açıklanabilir? Düşüncelerinizi paylaşınız.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin henüz olumlu sonuçlanamamış olması hangi faktörlerle açıklanabilir? Düşüncelerinizi paylaşınız.

  • Cevap: 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2016’daki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan baskı, AB ile ilişkilere zarar verdi. Erdoğan, darbeye karışanları cezalandırmak için idam cezasının geri verilmesine onay verdiğini belirtince, AB bunun AB hedeflerine son vereceğini öne sürdü. Erdoğan Kasım 2016’da, Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerini 2017’de referanduma götürmeyi düşündüğünü belirtti. Kasım 2016’da Avrupa Parlamentosu, hükûmetin darbeye yönelik “orantısız baskıcı tedbirleri” nedeniyle Avrupa Komisyonu’nun üyelik müzakerelerini geçici olarak askıya almasını talep eden bağlayıcı olmayan bir karar lehinde oy kullandı.13 Aralık’ta, Avrupa Konseyi (üye devletlerin devlet veya hükûmet başkanlarından oluşan), Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde “mevcut koşullarda” yeni alan açmayacağına karar verdi; Türkiye’nin otokratik yönetime giden yolu, AB üyeliği imkansız getirmektedir.
2017’de AB yetkilileri, planlanan Türk politikalarının Kopenhag’ın AB üyeliğine uygunluk kriterlerini ihlal ettiğini ifade etti.
Nisan 2017’de, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (PACE) Türkiye aleyhindeki izleme prosedürünü yeniden açmak için oy kullandı. Bu oylamanın, Türkiye’nin nihai AB üyeliği perspektifine büyük bir darbe indirdiği anlaşılıyor, çünkü bu süreçten çıkmak 2004’te AB katılım müzakerelerinin bir ön koşulu haline gelmişti.
Avrupa Komisyonu’nun Mayıs 2018’de yayınlanan 2021-2027 dönemi için uzun vadeli bütçe teklifi, daha fazla genişleme için bir Batı Balkan Stratejisi için katılım öncesi finansmanı içeriyordu, ancak Türkiye’yi ihmal etti.
26 Haziran 2018’de AB Genel İşler Konseyi, “Konsey, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden uzaklaşmakta olduğuna dikkat çekiyor. Türkiye’nin katılım müzakereleri bu nedenle fiilen durdu ve başka fasılların açılması veya kapatılması düşünülemez ve AB-Türkiye Gümrük Birliği’nin modernizasyonu için daha fazla çalışma öngörülmemektedir.” Konsey, “özellikle hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere temel haklar konusunda devam eden ve derinden endişe verici gerilemeden endişe duyduğunu” da ekledi.

20 Şubat 2019’da, bir Avrupa parlamentosu komitesi üyelik müzakerelerinin askıya alınması yönünde oy vererek Türkiye hükûmetinin eleştirilerine yol açtı.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 245 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!