Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Sultan II. Osman’ın tahttan indirilmesinin nedenleri nelerdir?

“Sultan II. Osman’ın tahttan indirilmesinin nedenleri nelerdir?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Sultan II. Osman’ın tahttan indirilmesinin nedenleri nelerdir?

Sultan II. Osman’ın tahttan indirilmesinin nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Tahta çıkar çıkmaz devlet erkânı içindeki üst düzey yetkilileri değiştiren, müderris ve kadıların atanma yetkilerini şeyhülislamdan alan Sultan Genç Osman çok yenilikçi bir padişahtı. Bu özellikleri etrafındakilerin çıkarlarına ters düştüğü onun yenilikçi yönlerine ayak uyduramayan kesim tarafından düşman ilan edildi ve tahttan indirildi. Bir diğer sebep ise askeridir. Sultan Genç Osman, Lehistan seferindeki başarısızlığının sebebi olarak askerin gayretsizliğini görüyordu. Askeri alanda bazı yenilikler yapma fikri böylece gelişti. İşe Kapıkulu Ocakları ile başladı. Yaptırdığı sayımda, asker sayısının maaş defterindeki kişi sayısından az olduğunu anlayınca fazladan para vermeyi kesti. Bu durum da, daha önce fazladan gelen paraları kendi ceplerine atan zabitlerin, Sultan Genç Osman’a düşman olmalarına yol açtı.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 20 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!