Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Osmanlı donanması, kadırgadan kalyona neden geçmiştir?

“Osmanlı donanması, kadırgadan kalyona neden geçmiştir?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Osmanlı donanması, kadırgadan kalyona neden geçmiştir?

Osmanlı donanması, kadırgadan kalyona neden geçmiştir?

  • Cevap: 

Osmanlı donanmasına ait, Akdeniz’in iklim şartlarına uygun olarak ve zaman içerisinde geliştirilen kadırgalar, bu coğrafyada uzun yıllar kullanılmıştı. Ancak XVI. yüzyıl sonlarından itibaren Akdeniz’e gelen İngiltere ve Hollanda’nın kalyonları, kadırgalara üstünlük sağlayarak Akdeniz’e hâkim olmaya başlamıştı. Bu devletlerin gemilerini kiralayan Venedik, Girit’i kuşatan Osmanlı donanmasını engelleyerek denizde Osmanlılara karşı üstünlük sağlamayı başardı. Venedik kalyonları karşısında Osmanlı kadırgalarının aciz kalması sonucunda Osmanlı devlet adamları kalyon inşasına karar verdi ve böylece kadırgadan kalyona geçiş süreci Osmanlı donanması için de başladı. Dolayısıyla Girit Seferi, Osmanlı gemi teknolojisindeki değişimde ve donanma Kalyon stratejisinde önemli bir dönüm noktası oldu.

  • Kalyonların kadırgalarda göre daha büyük yelken ve topların olması
  • Daha fazla insan taşıması
  • Yerleştirilen toplar sayesinde ateş gücünün yüksek olması
  • Venediklilerin gerek Girit savunmasında gerekse Çanakkale Boğazı ablukasında kalyonları kullanması Osmanlı Devleti’nde “kalyona kalyonla karşılık verilmesi” anlayışını zorunlu kıldı.
  • Denizlerdeki hakimiyeti kaybetmemek ve mücadele edebilmek için günün şartlarına uygun en önemli gemi olan kalyon’a geçilmesine enden olmuştur.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 32 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!