Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu siyasi ortam, Mustafa Kemal’in fikir hayatının oluşmasında nasıl etkili olmuştur?

“Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu siyasi ortam, Mustafa Kemal’in fikir hayatının oluşmasında nasıl etkili olmuştur?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu siyasi ortam, Mustafa Kemal’in fikir hayatının oluşmasında nasıl etkili olmuştur?

Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu siyasi ortam, Mustafa Kemal’in fikir hayatının oluşmasında nasıl etkili olmuştur?

  • Cevap: 

Mustafa Kemal’in fikir hayatının gelişmesinde içinde bulunduğu dönemin olayların büyük rolü vardır. Atatürk’ün çeşitli konular ile ilgili yaşadıkları, gözlemleri ve okudukları bunlardan çıkardığı sonuçlar fikir dünyasının oluşmasında ve zenginleşmesinde etkili olmuştur. Özellikle dönemin Avrupa’sında meydana gelen değişimler Mustafa Kemal’in fikir hayatında en büyük etkiye sahiptir.

Mustafa Kemalin Fikir Hayatını Etkileyen Tarihi Olaylar;

Avrupa’da meydana gelen Fransız İhtilali ve  bunun sonrasında meydana gelen gelişmeler.

  • Rönesans Hareketleri
  • Reform hareketleri
  • Sanayi İnkılabı

Osmanlıcılık

Osmanlı Devleti’nde yaşayan değişik etnik grupların Fransız İhtilali’nin getirdiği milliyetçilik fikrinden etkilenerek bağımsız olma düşüncesinin ortaya çıkması ile Osmanlı Devleti’ni oluşturan bütün milletleri adalet, eşitlik, hürriyet ölçüleri içinde bir arada tutup Osmanlı Toplumunu oluşturmak.

İslamcılık

Millet olmanın en önemli özelliği dindir. Dini birlik devleti ayakta tutulabilir düşüncesiyle İslam toplumlarının devletten ayrılmalarını önlemek amacıyla ortaya çıkmıştır.

Türkçülük

Türkleri milli bir duygu ile birleştirerek Osmanlı bayrağı altında kuvvetli bir unsur olarak yeniden dünya devletleri arasına sokmak amacıyla ortaya çıkmıştır.
Bilim ve teknikte Batı’nın örnek alınması, kültürel yapının korunması düşüncesiyle Yeni Türk Devleti’nin kurulmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu milliyetçilik ilkesinin oluşmasında etkili olmuştur.

Batıcılık

Türk toplumuna Batı’da gelişen düşünce, yönetim biçimi, yaşama tarzını getirerek ülkenin gelişmesini, kalkınmasını sağlamak maçıyla ortaya çıkmıştır.
Batı’nın sadece bilim ve tekniğinin alınması gerektiğini savunan anlayış Yeni Türk Devleti’nin temel taşlarından birini oluşturmuştur.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 46 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!