Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki millî devletleri desteklemesinin amaçları neler olabilir?

Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki millî devletleri desteklemesinin amaçları neler olabilir?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki millî devletleri desteklemesinin amaçları neler olabilir?

Soru: Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki millî devletleri desteklemesinin amaçları neler olabilir?

  • Cevap:

Yeni Çağ ile birlikte Avrupa’da Fransa, İngiltere, İsveç ve Hollanda gibi millî monarşiler ortaya çıktı ve Hristiyan birliği çözülmeye başladı.
Avrupa devletleri Kutsal Roma İmparatorluğunu kurmak istiyordu. Milli devletler ise kendi devletlerini yaşatmak istiyorlardı. Bu devletler, Kutsal Roma İmparatorluğu karşısında kendi bağımsızlığını savunma ihtiyacı duydu.
Osmanlı Devleti bu devletleri destekleyerek Kutsal Roma İmparatorlu’ğunun kurulmasını önlemek ve dünya siyasetinde güç dağılımında bir denge sağlamak istemiştir.
Avrupa’nın birlik oluşturması veya güçlü bir Avrupa ülkesinin egemenliğinde toplanmaları Osmanlı Devletinin karşısına güçlü bir devletin çıkmasına neden olacaktı. Milli devletler ayrı güçler ve devletler şeklinde olacak, güçlü bir devlet haline gelemeyeceklerdi.
Bu yüzden Osmanlı Devleti Avrupa’daki milli devletleri desteklemiştir.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 153 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!