Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Osmanlı Devleti’nde ilmiye sınıfının görevleri nelerdir?

Osmanlı Devleti’nde ilmiye sınıfının görevleri nelerdir?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Osmanlı Devleti’nde ilmiye sınıfının görevleri nelerdir?

Soru: Osmanlı Devleti’nde ilmiye sınıfının görevleri nelerdir?

  • Cevap:

Osmanlı devletinde ilmiye sınıfı olarak kabul edilen insanlar; hukukçu, eğitimci, din adamlarıdır. Görevli alan devlet adamlarının yetiştirilmesi gerekli olmaktadır. Görevliler devlet adamların yetiştirilmesi için görev alırlardı. Bunlar kazaskerler, şeyhülislam, müderris ve kadılardır.
İlmiye sınıfının görevlerinin başında ülke içinde adaletin sağlanması, eğitimin verilmesi, yargı görevlerini adil şekilde yerine getirilmesidir. İlmiye sınıfında görevli olan memurlar zaman içinde görevlerini kötüye kullanmaları adaletin bozulmasına neden oldu. İlmiye sınıfı 18. yüzyılda yeniliklere ayak uyduramadıkları gibi ortaya çıkan bağnaz, gelişen bilimin olması zümre haline gelmesine neden oldu.
İlmiye sınıfı: Osmanlı Devletinin en başlıca yargı işlerine bakardı. Eğitim ve yargı görevlerini yerine getirerek çalışmalarını götürürdü.
Tedris: Muallim ve müderrislerin eğitimini sağlardı.
Kaza: Kadıların şeriata göre karar vermesini sağlardı.
İfta: Müftü, kazasker, şeyhülislam gibi görevlerin konuların şeriata uygun olup olmadığı konusunda fetva verirdi.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 103 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!