Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu coğrafya, beyliğe ne gibi avantajlar sağlamıştır?

Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu coğrafya, beyliğe ne gibi avantajlar sağlamıştır?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu coğrafya, beyliğe ne gibi avantajlar sağlamıştır?

Soru: Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu coğrafya, beyliğe ne gibi avantajlar sağlamıştır?

  • Cevap: Osmanlı Beyliği kurulduğu yer itibarıyla çok şanslı bir coğrafyada bulunuyordu. Anadolu Selçuklu Devleti merkezi ola Konya’ya uzak bir bölgede olduğu için taht kavgalarından uzak kendi kararlarını kendi alabiliyordu. Anadolu’yu işgal eden Moğollar Osmanlı Beyliğinin olduğu bölgelere kadar gelmediklerinden dolayı askeri açıdan kayıpları olmamıştır. Moğolların baskısından kaçan Türkmenlerin Osmanlı beyliğine sığınması ile nüfusu ve savaşçı sayısı artmış. Gücüne güç katılmıştır. Karşısında duran Bizans İmparatorluğu çok küçülmüş ve içeride taht kavgalarından dolayı bir birlik yoktu. Bizans şehirlerinin yönetimleri Tekfur ismi verilen yöneticiler ile yapılmaktadır. Tekfur’ların insanlara olan davranışları acımasız olunca halk Türklere sempati ile bakıyordu. Bizans’a yapılan akınlar hep gaza mahiyetinde olunca daha başarılı oluyordu.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 48 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!