Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Mustafa Kemal’in öğrenim gördüğü askerî okulların hayatında nasıl bir etkisi olmuştur?

“Mustafa Kemal’in öğrenim gördüğü askerî okulların hayatında nasıl bir etkisi olmuştur?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Mustafa Kemal’in öğrenim gördüğü askerî okulların hayatında nasıl bir etkisi olmuştur?

Mustafa Kemal’in öğrenim gördüğü askerî okulların hayatında nasıl bir etkisi olmuştur?

  • Cevap: 

1- Mahalle Mektebi – Annesinin ricası üzerine gitmiştir. Geleneksel eğitim veren bir okuldur. 2- Şemsi Efendi Mektebi – Babasının isteği üzerine gitti. Modern eğitim veren bir okuldur. 3- Selanik Mülkiye Rüştiyesi – Burada kısa süre eğitim gördü. Sivil bir ortaokuldur. 4- Selanik Askeri Rüştiyesi – Mustafa Kemal’in gittiği ilk askeri okuldur. Bu okulun sınavlarına gizlice girmiştir ve kabul edilmiştir. Bu okulda okurken matematik öğretmeni kendisine Kemal ismini verdi. 5- Manastır Askeri İdadisi – Sınıf arkadaşı Ömer Naci sayesinde edebiyata ve şiire -hitabete- ilgi duydu. Tarih öğretmeni Kolağası Mehmet Teyfik tarafından tarih bilinci oluştu. Bu durum Mustafa Kemal’in milli sevgisini oluşturdu. Ziya Gökalp, Namık Kemal gibi kişilerden de etkilendi. Fransızca eğitimi aldı. 6- İstanbul Harp Okulu – Bu okuldan TEĞMEN rütbesiyle mezun oldu. 7- İstanbul Harp Akademisi – Bu okuldan KURMAY YÜZBAŞI olarak mezun oldu.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Adım Adım Yayınları Sayfa 46 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!