Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Kırsal kesimden büyük kentlere yapılan göçlerin ortaya çıkardığı genel sıkıntıların neler olabileceği üzerinde tartışınız.

Kırsal kesimden büyük kentlere yapılan göçlerin ortaya çıkardığı genel sıkıntıların neler olabileceği üzerinde tartışınız.  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Kırsal kesimden büyük kentlere yapılan göçlerin ortaya çıkardığı genel sıkıntıların neler olabileceği üzerinde tartışınız.

Soru: Kırsal kesimden büyük kentlere yapılan göçlerin ortaya çıkardığı genel sıkıntıların neler olabileceği üzerinde tartışınız.

  • Cevap: İnsanlar İlk Çağlardan beri yerleşmek için yaşam şartlarının daha iyi olduğu yerleri aramışlardır. Ekonomik, siyasi, dini, sosyal nedenler ve doğal afetlere bağlı olarak yaşam yerlerini değiştirmişlerdir. Sürekli veya geçici olarak yapılan yer değiştirme, ülke sınırları içinde yapılıyorsa iç göç, ülkeler arasında yapılıyorsa dış göç olarak adlandırılmıştır.Kırsal kesimde temel ekonomik faaliyet tarımdır. Doğal nüfus artışının yüksek olması, tarımda makineleşme, toprakların miras yolu ile bölünmesi, köylerde geçimi zorlaştırmakta ve işsizliği artırmaktadır. Ayrıca şehirlerdeki ekonomik, sosyal ve kültürel imkanlar da köyde yaşayanların ilgisini çekmektedir. Kendine, ailesine ve çocuklarına daha iyi gelecek kurmak isteyenler şehirlere göç etmektedir. Bu durum, kentlerde nüfus artışını hızlandırmaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 180 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!