Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Kıbrıs Adası’yla ilgili görüşmelere neden yalnızca İngiltere, Yunanistan ve Türkiye devletleri katılmıştır?

Kıbrıs Adası’yla ilgili görüşmelere neden yalnızca İngiltere, Yunanistan ve Türkiye devletleri katılmıştır?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Kıbrıs Adası’yla ilgili görüşmelere neden yalnızca İngiltere, Yunanistan ve Türkiye devletleri katılmıştır?

Soru: Kıbrıs Adası’yla ilgili görüşmelere neden yalnızca İngiltere, Yunanistan ve Türkiye devletleri katılmıştır?

  • Cevap: Kıbrıs Adası 1571 Kıbrıs Seferi sonucu Osmanlı topraklarına katılmıştır. Ancak Osmanlı-Rus Savaşı zamanında Osmanlı’nın topraklarının bir parçası olan Kıbrıs Adası, idaresini alması için geçici süreyle İngiltere himayesine bırakılmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiltere ile Osmanlı’nın farklı taraflarda yer almasından dolayı ise İngiltere Kıbrıs Adası’nı kalıcı olarak topraklarının bir parçası haline getirdiğini açıklamıştır. Böylece Kıbrıs Adası yüzünden İngiltere ve Türkiye arasındaki gerginliğin temeller atılmıştır. Yunanistan’ın Kıbrıs Adası görüşmelerinde bulunmuş olmasının sebebi ise Yunanistan’ın İkinci Dünya Savaşı sonrası Kıbrıs Adası’na olan ilgisinin artması ve bunu takiben 1954 Birleşmiş Milletler’e adanın hangi devlet tarafından yönetileceğine karar verilmesi için halk oylaması talep etmesidir. Yunanistan tarafından yapılan bu başvuru ne kadar kabul görmemiş olsa da Kıbrıs Adası’nın Türkiye ve Yunanistan için bir gerginlik sebebi olmasına yol açmıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 205 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!