Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İstanbul’un fethine “Feth-i Mübin” denmesinin nedenini araştırarak bulduğunuz sonuçları sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

İstanbul’un fethine “Feth-i Mübin” denmesinin nedenini araştırarak bulduğunuz sonuçları sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

İstanbul’un fethine “Feth-i Mübin” denmesinin nedenini araştırarak bulduğunuz sonuçları sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Soru: İstanbul’un fethine “Feth-i Mübin” denmesinin nedenini araştırarak bulduğunuz sonuçları sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

FETH-İ MÜBİN: Açık ve parlak zafer demektir. Hakkın, batıla karşı galip kılan fetih ve zafer demektir. Fetih Suresi’nin 1. ayetinde “Biz, sana apaçık bir fethin yolunu açtık.” ayetinde Feth-i Mübin kelimesi geçmekte olup, hadislere göre Hudeybiye Anlaşması’nın kastedildiği belirtilmiştir. Hudeybiye’de tahakkuk eden bu sulh ortamı, İslâm teblîğinin hızlanması için bir dönüm noktası olmuştur. İstanbul’un Fethi ile Hristiyanlar için önemli olan Doğu Roma İmparatorluğu yıkılmış, Müslümanların Avrupa’yı fetih etmelerinde büyük yol alınmış, Müslümanlar Hristiyanlara karşı büyük ve ezici bir galibiyet almıştır. Ayrıca İstanbul’un Hristiyanlar içinde önemli bir şehir olması sebebiyle İstanbul’un Fethi’ne Feth-i Mübin denmiştir.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!