Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İran-Irak Savaşı’na yol açan nedenler nelerdir?

İran-Irak Savaşı’na yol açan nedenler nelerdir?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

İran-Irak Savaşı’na yol açan nedenler nelerdir?

Soru: İran-Irak Savaşı’na yol açan nedenler nelerdir?

  • Cevap: İran-Irak Savaşı’nın asıl nedeni antlaşmalar sonucunda İran topraklarının Irak’a verilmesi kararına bağlıdır. Bu karar üzerine İran bu kararı reddetmiştir ve bu iki ülkenin arasındaki soğuk savaş sonrasında birbirlerini kışkırtarak savaşın zeminini hazırlamışlardır. İki ülkenin arası zaten Soğuk Savaş süresi boyunca gergindi ve en sonunda savaş başladı. Savaşın bir diğer nedeni sınırlardı. Geçmişteki yıllarda da sınır konusunda belli pürüzler yaşayan bu iki devlet yine sınırları hakkında bir fikir ayrılığına düştüler. Yani aslında İran-Irak Savaşı’nın nedenleri bu iki devletin kendi aralarında yaşadığı pürüzlerden kaynaklıdır.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 222 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!