Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir

İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir ‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu
tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde ilan edilmiştir. Bildirgenin
bazı maddeleri şunlardır:
• Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar (Madde 1).
• Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal veya başka bir görüş, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğuş veya herhangi bir başka ayrım gözetmeksizin bu bildirge ile ilan olunan bütün haklardan ve özgürlüklerden yararlanabilir (Madde 2).
• Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır (Madde 3).
• Hiç kimse kölelik veya kulluk altında bulundurulamaz, kölelik ve köle ticareti her türlü biçimde yasaktır (Madde 4).
• Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez (Madde 5).
• Herkesin, her nerede olursa olsun, hukuksal kişiliğinin tanınması hakkı vardır (Madde 6).
• Herkes yasa önünde eşittir ve ayrım gözetilmeksizin yasanın korunmasından eşit olarak yararlanma hakkına sahiptir (Madde 7) (danistay, 2018’den düzenlenmiştir).

İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir?

  • Cevap: İnsan hakları geçmişten günümüze sürekli olarak insanlığın gündeminde olmuştur. İnsan haklarının gündemde olması, bazı suistimal ve istismar hareketlerinin sürekli olarak yapılması anlamına gelmektedir. İnsan haklarının gündeme gelmesindeki en önemli olay savaşların yaşanmasıdır.

    Savaşların yaşanması ve özellikle İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında yaşananlar insanların hayatlarını hiçbir neden olmadan ölmesi korumasız insanların olduğu inancını ortaya çıkarmıştır. Bu bakımdan uluslararası mahkemeler ve evrensel kanunlar ortaya konmuştur. Savaşların bu denli etkili olması insanlar için yetişkin haklarının çocuklar için de ayrıca çocuk haklarının gündeme gelmesini sağlamıştır. İnsan hakları evrenseldir ve korunması gerekir.

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!