Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Darbeci askerlerin Türk milletinin sembolü olan TBMM’yi bombalaması nasıl değerlendirilebilir?

Darbeci askerlerin Türk milletinin sembolü olan TBMM’yi bombalaması nasıl değerlendirilebilir?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Darbeci askerlerin Türk milletinin sembolü olan TBMM’yi bombalaması nasıl değerlendirilebilir?

Soru: Darbeci askerlerin Türk milletinin sembolü olan TBMM’yi bombalaması nasıl değerlendirilebilir?

  • Cevap: Türkiye Büyük Millet Meclisi demokrasiyi var eden cumhuriyetin en büyük sembollerindendir. Halkın iradesiyle ülkenin yönetildiği TBMM milli iradenin merkezidir. Bu hayati merkezin darbeci güçler tarafından harap edilmesi önce milli iradeye sonra yöneticilere bir hakaret niteliğindedir. Milletin kendi iradesiyle seçip göreve getirttiği yöneticilerin çalıştığı meclisi silah zoruyla etkisiz hale getirmek ülkeye can veren bir damarı kesmek gibidir. Bu damarın kesilmesi demokrasiye ve cumhuriyete karşı işlenen büyük bir suçtur. Milletin iradesini yok sayan yönetime zorla müdahil olmaya çalışan silahlı kuvvetler TBMM’yi hedef alarak aslında amaçlarını ve isteklerini apaçık bir şekilde ifade ederler. Millet ise tüm müdahalelere rağmen iradesine kavuşmayı arzulayacağından TBMM’nin bombalanması veya harap edilmesi boşunadır.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 232 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!